Соопштенија

Свечено отворен Интернационалниот фестивал „Скопска недела на архитектурата

03A_drzaven-320Интернационалниот фестивал „Скопска недела на архитектурата – на тема СУПЕРГРАД“ од 1 до 6 јуни ќе се одржува во Домот на АРМ а дел од активностите се насочени  во поставеното Игло во паркот.

Повеќе...

Промовиран Зборник на трудови „Битола и македонско-српските културни односи и врски“


Zbornik-3-320aНа промоцијата што се одржа во НУ Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ беше посочено дека Зборникот претставува висококвалитетна публикација чии содржини се исполнети со трудови на научници од Македонија и Србија.

Повеќе...

Инфо-ден за програмата на ЕУ „Култура 2007-2013“

KKT-bg1A-320aКултурните оператори од Македонија вчера имаа можност да се запознаат со критериумите и начинот за аплицирање во програмата на ЕУ „Култура 2007–2013“, во рамки на Инфо-денот што го организираше Културно-контактната точка на Македонија-ККТ, во соработка со ККТ на Бугарија.

Повеќе...

Свечено отворено 47. издание на Драмскиот аматерски фестивал во Кочани

01a-kocani-320На отворањето пред присутните се обратија, државниот секретар во Министерството за култура, Дарко Стефановски, и градоначалникот на Општина Кочани, Ратко Димитровски.

Повеќе...

Започна снимањето на филмот „Балканот не е мртов“

balkanot-ne-e-mrtov1-320Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска вчера (28 мај 2011 г.) ја посети екипата која од 24 мај во две хали на Скопскиот саем, кои се адаптирани во студија, започна да го снима филмот „Балканот не е мртов“, по текст на Дејан Дуковски и во режија на Александар Поповски.

Повеќе...

Промоција на фотомонографија за Спомен–куќата на Мајка Тереза

02_fotomonografija-320Денеска пред „Спомен–куќата на Мајка Тереза“ беше промовирана фотомонографија во која се содржани фотографии, цитати, текстови, како и говори од свеченото отворање на Спомен куќата на Мајка Тереза.

Повеќе...

Ќе се реконструира зградата на стариот театар во Струмица

Министерството за култура на Република Македонија и Регионалниот завод за заштита на спомениците на културата и Музеј во Струмица покренаа заедничка иницијатива за реконструкција на зградата на стариот струмички театар.

Повеќе...

Отворена литературната манифестација „Илинден 2011“

01-Ilinden-320На манифестацијата беа доделени и повелбите за постигнати високи литературни вредности.

Повеќе...

„Македонија во чест на свети Кирил"

rim__06_320Оваа година пред италијанската и светската јавност во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на свети Кирил" во Рим македонските културни вредности беа презентирани преку две интересни културни содржини.

Повеќе...

Регионална работилница за креативно пишување, преведување и говорење „Новиот имиџ на Балканот“

rabotilnica_1_aЗначењето на културната разноликост и хармонијата меѓу различните културни идентитети беа главна тема на регионалната работилница за креативно пишување, преведување и говорење на тема „Новиот имиџ на Балканот", која се одржа викендов. На работилницата со која беше одбележан и 21 мај - Светскиот ден на културната разноликост за дијалог и развој, се обрати министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Повеќе...

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија