Соопштенија

Работилница за изработка на современ накит-проект за унапредување на креативните индустрии

nakit_2aa_320Проект за  унапредување на креативните индустрии во Република Македонија и стимулирање на млади креативци

Повеќе...

Промовирани четири куќички од проектот за изработка, поставување и ставање во функција на 20 унифицирани објекти наменети за продажба на сувенири

suveniri_340Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска промовираше четири куќички од проектот на Министерството за култура за изработка, поставување и ставање во функција на 20 унифицирани монтажно-демонтажни објекти наменети за продажба на сувенири и друг вид културно-туристички промотивен материјал.

Повеќе...

Во Музејот на современата уметност синоќа со изложбата „Секспресија“ свечено беше отворена биеналната манифестација „Зимски салон“

zimski_salonВо Музејот на современата уметност синоќа со изложбата „Секспресија“ свечено беше отворена биеналната манифестација „Зимски салон“ која по 14–ти пат ја организира најстарата ликовна асоцијација во нашата земја, Друштвото на ликовните уметници на Македонија. Во рамките на 14-от Зимски салон учествуваа уметници од Македонија, Австрија, Турција, Бугарија и од Словенија.

Повеќе...

Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска оствари работна средба со амбасадорот на Република Хрватска во Република Македонија, Златко Крамариќ

E_Kanceska-Milevska-V_Kramaric_320Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска во просториите на Министерството за култура оствари работна средба со амбасадорот на Република Хрватска во Република Македонија, Златко Крамариќ

Повеќе...

Доделена престижната награда „Балканика“

Македонскиот писател Александар Прокопиев со книгата  „Човечулец“ во издание на „Магор“ е добитник на меѓународната книжевна награда „Балканика“ за 2010 година

Повеќе...

Доделени првите решенија за национални пензии

Resenija_za_penzii_1Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска ги додели првите 40 решенија за национални пензии во согласност со измените на Законот за културата

Повеќе...

Францускиот културен центар ребрендиран во Француски институт Скопје

01fr_institut_Skopje_320Историски неодминлива и  блиска е соработката на Францускиот културен центар со сите релевантни институции од областа на културата во нашата земја, со фестивалите Охридско лето, Скопско лето, Скопскиот џез-фестивал, МОТ

Повеќе...

Потпишана Програма за соработка во областа на културата, образованието, науката и спортот помеѓу Владите на Руската Федерација и Република Македонија

Kancesa-Titov_5_320Министерот за култура д-р Елизабета Канческа-Милевска денеска во просториите на Министерството за култура оствари средба со заменик- министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Владимир Титов

Повеќе...

Работилница за изработка на современ накит

kreativni-industrii_650Работилницата за современ накит ќе се одржи во периодот од 9 до 19 март 2012 година во просториите на Промо центарот Јавна Соба во Скопје

Отворен повик за млади и талентирани дизајнери!

Во 2012 година, Министерството за култура започнува со активности за промоција на креативните индустрии. Предвидени се три сесии на тематски креативни работилници кои ќе бидат пропратени со повеќе придружни настани. Министерството за култура распишува отворен повик за учество во првата креативна работилница за изработка на накит. На вкупно дваесет талентирани креативни млади луѓе ќе им биде овозможено да учествуваат на работилницата, да експериментираат со нови медиуми, да развиваат нов, современ концепт, да работат во насоки на создавање на заеднички бренд и да изработат и промовираат сопствени колекции.

Повеќе...

Тркалезна маса на тема „Медиумите, комуникациите и културата на толеранција“

unesko_340

Високата школа за новинарство и за односи со јавноста, во соработка со Канцеларијата на УНЕСКО во Венеција, денеска, во хотелот Холидеј ин организираше тркалезна маса на тема „Медиумите, комуникациите и културата на толеранција”. На тркалезната маса на која се започна со промовирање на активностите што се реализираат во рамките на Катедрата на УНЕСКО за медиуми, дијалог и заемно разбирање при Високата школа, покрај министерот за образование и наука, Панче Кралев, се обрати и генералниот секретар на Националната комсија на УНЕСКО, Лидија Топузовска.

Повеќе...

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија