Соопштенија

Триесет претстави пред 6.500 гледачи во Кумановскиот театар од почетокот на годинава

Kumanovski_teatar

Во втората половина од годинава во Кумановскиот театар ќе бидат прикажани премиери и на албански јазик финансирани од Министерството за култура ...

Повеќе...

Утврдена програмата за фестивалот на народни песни и игри „Илинденски денови“

Ilindenski_denovi

Фестивалот на народни песни и игри „Илинденски денови“ има натпреварувачки карактер, а се одржува под покровителство на Собранието на Република Македонија и со поддршка на Министерството за култура...

Повеќе...

Околу 40 поети на седмите „Струшки книжевни средби“

Во рамки на програмата ќе биде претставен српскиот поет и сатиричар Александар Чотриќ, а ќе бидат промовирани повеќе книги и списанија ...

Повеќе...

Тања Чаловска и Бошко Лепчески – невеста и зет на „Галичка свадба 2017“

Galicka_svadba_4

Свадбата ќе почне в сабота, 15 јули, во 19.30 часот, со китење, редење на бајракот и фрлање пушка. Наредниот ден во 9 часот наутро ќе продолжат обичаите меѓу кои централен настан ќе биде нивната венчавка во црквата „Св. Петар и Павле“. Во пресрет на свадбата, во петок 14 јули, во Галичник ќе има рокенрол журка со настап на групите „Укален“ и „БендОфф“ ...

Повеќе...

„Франкенштајн“ на Драмски театар вечер на „Скопско лето“

Dramski_teatar

Идејата на претставата е дали е можно современиот човек да си одговори на прашањето: Кој сум јас?, да ја осознае смислата на животот, да ја запознае љубовта и да ја препознае смртта ...

Повеќе...

Петнаесетто издание на фестивалот „Актерот на Европа“

Akterot_na_Evropa

По повод 15-годишнината на фестивалот, ректорот на Универзитетот за аудиовизуелни уметности Јордан Плевнеш и ректорот на Националниот универзитет за филм и театар од Букурешт Николае Мандеа ќе потпишат меморандум за соработка ...

Повеќе...

Со „Сон на летната ноќ“ затворен 5.„Битола Шекспир фестивал“

Bitola_Sekspir_festival_zatvorane

Годинашното фестивалско издание понуди програма од 12 претстави од кои, половината беа од домашни театри, а половината од странски. Првпат беа реализирани гостувањa од Романија, Словачка и Казахстан, а веќе традиционално се прикажаа претстави од Русија и САД ...

Повеќе...

„Отело“ на Турскиот театар од Скопје освои награда на 44. „Инфант“

Turski_teatar_Otelo

Претставата „Отело“ на иновативен начин преточува едно класично дело во театарски експеримент. Најважниот сегмент на претставата е употребата на водата, која од успешно сценографско решение се издигнува до повеќеслојна симболика, ефектен режиски пристап, ја стимулира актерската експресивност и воспоставува комуникација со публиката ...

Повеќе...

СООПШТЕНИЕ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ЗА СОСТОЈБАТА ВО Н.У МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА

Поранешната влада направи огромни штети во културата во целина, но сепак најголема и непоправлива е штетата која е направена на културното наследство. Оштетувањата во просторијата на галеријата на икони на Музејот на Македонија, направени на 09. 03. 2017 со паѓање на дел од таванскиот дел и несоодветното реагирање во временски рок од повеќе од три месеци од страна на раководството на Музејот на Македонија, е скандал од невидени размери.

MUZEJ3

Повеќе...

Триесетина поети од странство ќе гостуваат на 56. „Струшки вечери на поезијата“

Struski_veceri_na_poezijata

Покрај учесниците од странство, во програмата ќе учествуваат и македонските поети во разни својства. Како учесници поети ќе бидат поканети и сите досегашни добитници на наградата „Браќа Миладиновци“. Годинава се одбележуваат 55 години од востановувањето на оваа награда во 1963 година ...

Повеќе...

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk

rss соопштенија