Генералниот секретар на Гете-институтот, Еберт вечерва на КРИК фестивалот

Вечерва во 19 часот во музејот на современа уметност-Скопје почнува вториот дел од годинашното трето издание на КРИК – фестивал за критичка култура во организација на Контрапункт од Скопје ...

plakat-KRIK_1

Програмата е посветена на проектот „Простори на слободата“ (Freiraum), проект инициран од Гете-институт ја истражува темата на слободата, како се доживува поимот слобода во градовите во Европа.

Покрај домашните и странските гости, свое предавање ќе има и Генералниот секретар на Гете-институтот Јоханес Еберт, а ќе бидат прикажани и кусиот филм во продукција на Контрапункт, „Номадски идентитети - талкајќи низ слободата во себеси“ и  филмот на Филмскиот фестивал за архитектура од Копенхаген, насловен како „Промена на идеалите, ре-креирање на слободните простори"“. Со проекции на филмови дебати, фестивалот продолжува и утре, а третиот дел од КРИК ќе се одржи од 11 до 17 декември.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia