Заменик-министерот за култура Владимир Лазовски во работна посета на Р.Бугарија

Заменик-министерот за култура, Владимир Лазовски беше во дводневна посета на Стара Загора – Бугарија каде присуствуваше на 49 фестивал на опера и балет ФОБИ...

zamenik_sasko_i_nora
На фестивалот учествуваше Македонската опера и балет со комичната опера „Севилскиот берберин“.

sevilski_berberin

Лазовски, заедно со директорот на Македонската опера и балет, Васо Ристов, оствари средба со директорот на Државната опера во Стара Загора, Огњан Драганов и со директорот на Културно-информативниот центар на Македонија во Софија,  Сашко Насев.

Заменик-министерот оствари средба и со замениците министри за култура на Бугарија, Амелија Гешева и Румен Димитров.

Во рамки на посетата, директорите на двете институции, Ристов и Драганов  потпишаа меморандум за соработка помеѓу МОБ и Државната опера во Стара Загора.
kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia