„Зојкиниот стан“ на Београдско драмско позориште вечер во МНТ

Во Македонскиот народен театар вечерва ќе гостува Београдско драмско позориште со претставата „Зојкиниот стан“, по текст на Михаил Булгаков, а поставена во режија на Наташа Поплавска...

zojkin_stan_1


Претставата носи возбудлив спој на класика на драмската книжевност на 20-иот век со кореографски и музички партитури, како и со визуелни атракции.

Во поставувањето на „Зојкиниот стан“ на сцената на Београдско драмско позориште учествуваше повеќечлена македонска екипа предводена од режисерката Наташа Поплавска. Композитор на музиката е Огнен Анастасовски, сцената и мултимедијалниот дизајн се дело на Емил Петро, костимограф е Роза Трајчевска, додека дизајнер на светлото е Милчо Александров.

Во претставата настапува голем дел од ансамблот на Београдско драмско позориште предводен од актерката Ана Софреновиќ како Зоја Денисовна Пелц, 

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia