Признание за министерот за култура Асаф Адеми и за Министерството за култура од здружението„ Јени Јол“

Културно-уметничкото здружение кое ја негува турската култура во Република Македонија „Јени јол“, во хотелот „Холидеј ин“ синоќа го прослави својот 70-годишен јубилеј ...
YENI_YOL_1
По тој повод, на свеченоста која беше организирана во рамките на чествувањето на јубилејот, се одржа и доделување на благодарници на помагателите  на работата на оваа организација.
Благодарница за придонесот во развојот на Здружението „Јени јол“ доби и Министерството за култура, осносно министерот за култура Асаф Адеми заради неговата поддршка во активностите на оваа невладина организација на Турците во Македонија, која е најстара од овој вид.
YENI_YOL_2
На свеченоста, освен доделувањето на благодарници, се одржа и музички концерт. Реализацијата на настанот беше поддржана во рамките на проектот на Министерството за култура, манифестацијата „Нов културен бран“.
kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia