МОБ со „Севилскиот бербер“ гостува во Стара Загора

На покана од Државната опера од Стара Загора, Р. Бугарија, вечерва ( 4 декември),  Македонската опера и балет со операта „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини  гостува во Стара Загора...

sevilski_slika


Македонската опера и балет има чест да настапи на 49. издание на Фестивалот на оперската и балетска уметност.

Фестивалот за прв пат се одржал во 1967 година под насловот „Декемвриски музички денови“. Иницијатор бил главниот диригент на Операта во Стара Загора, Маестро Димитар Димитров.

На вечерашната изведба, диригент еИван Еминовиќ, режијата е Урсула Хорнер, а во улогата на Фигаро настапува Марјан Јованоски. Розина ја толкува Билјана Јосифов, Грофот Алмавив е Благој Нацоски, Дон Базилио: Владимир Саздовски. Настапуваат и Невен Силјановски, Злата Тошевска, Кристијан Антовски, Саша Смилевски и  Борко Биџовски.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia