OBM me “Berberi i Seviljes” mysafir në Stara Zagora

Me ftesë të Operës Shtetërore nga Stara Zagora, R. e Bullgarisë, sonte (4 dhjetor), Opera dhe Baleti i Maqedonisë me operën “Berberi i Seviljes” të Xhoakino Rosini merr pjesë në Stara Zagora...

sevilski_slika


Opera dhe Baleti i Maqedonisë ka nderin që të interpretojë në Edicionin e 49-të të Festivalit të Artit të Operës dhe Baletit.

Ky Festival për herë të parë është mbajtur në vitin 1967 me titull “Ditët muzikore të dhjetorit”. Iniciator ka qenë dirigjenti kryesor i Operës së Stara Zagora, maestro Dimitar Dimitrov.

Në shfaqjen e mbrëmjes dirigjent është Ivan Eminoviq, regjia është e Ursula Horner, kurse në rolin e Figaros e interpreton Marjan Jovanovski, Rozinkën e interpreton Biljana Josifiv, Kontin Almaviv e interpreton Bllagoja Nacoski, Don Bazilo: Vlladimir Sazdovski. Interpretojnë edhe Neven Siljanovski, Zllata Toshevska, Kristijan Antovski, Sasha Smilevski dhe Borko Bixhoski.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia