Прилепскиот ансамбл за „Љубовни пози на историјата“ награден за колективна игра во Никшиќ

Театарот „Војдан Чернодрински“ од Прилеп со претставата „Љубовни пози на историјата („Figurae, veneris, historiae“) од Горан Стефановски, во режија на Наташа Поплавска,  ја доби нагрдата за колективна игра на синоќа завршениот Меѓународен фестивал на актери што се одржува во Никшиќ...

PRILEP_SLIKA


Во конкуренција на актери од шест претстави, прилепската екипа доби и награда за споредба женска улога за Ангела Наумоски и награда за споредна машка улога за Зоран Иваноски.

На затворањето на фестивалот, режисерката Наташа Поплавска изјави дека е среќна и тажна во исто време што оваа вест не може веќе да ја сподели со својот професор и пријател, Горан Стефановски кому овој текст му беше последен. Стефановски почина на 27 ноември.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia