„Драга Јелена Сергеевна“ премиера на Театарот Куманово

Театарот Куманово, во копродукција со Теактер студио,  денеска во 20 часот премиерно ќе ја изведе претставата  „Драга Јелена Сергеевна“ по  текст на Људмила Разумовскаја, а во режија на Кети Дончевска-Илиќ . ..

Premiera_Kumanovo

Драмата „Драга Јелена Сергеевна“ за првпат е прикажана при крајот на седумдесеттите години и веднаш е забранета од руската Влада заради „лажното прикажување и моралната деградација на руската младина и општество“. Само неколку години подоцна драмата доживува голем успех и се преведува на многу светски јазици бидејќи прашањата и дилемите што ги третира се особено актуелни и денеска.

Во претставата настапуваат актерите: Александра Пешевска, Александра Михајловска, Давид Илиќ, Никола Наковски и  Мишо Димитријевски.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia