Од понеделник почнува второто издание на Меѓународниот театарски фестивал „Отело”

Со изведба на претставата „Самоубиец” на авторот Николај Ерман, во режија на Сулејман Рушити, копродукција на театарот „А. Зако Чајупи” од Корча и Националниот театар – Тирана, вечерва во Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар започува второто издание на Меѓународниот театарски фестивал „Отело” ...

otelo-

Во петте фестивалски вечери од 5 до 9 ноември ќе бидат изведени пет театарски претстави на албански јазик на ансамбли од Македонија, Албанија и од Косово.

Фестивалот ќе има натпреварувачки карактер, а стручно жири ќе додели награди за најдобар актер, најдобра актерка, најдобар режисер и најдобра претстава.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia