На ФДУ почнуваат студентските средби „Скомрахи 2018“

Од денеска до 6 ноември на Факултетот за драмски уметности-Скопје ќе се одржуваат интернационалните студентски средби „Скомрахи 2018“ со учество на студенти од aкадемиите и факултетите за драмски уметности од регионот и Европа...

Во шесте дена публиката ќе има можност да погледне филмови и претстави на студенти од Белград, Фрајбург, Загреб, Осиек, Сараево, Приштина и Скопје. Фестивалот ќе го отворат студентите по актерска игра од четврта година на Факултетот за драмски уметности во класата на проф.Мими Таневска-Србиновска со претставата „ММЕ кој прв почна“ по текст на Дејан Дуковски. Покрај главна програма, студентите од ФДУ ќе организираат и „СкомрахOFF“ – придружна програма со музика, дружење и алтернативни активности. Влезот на фестивалот е бесплатен.

Skomrahi_2018

 

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia