„Пијано рецитал“ на Елена Костовска во КИЦ Софија

Во Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија денеска (18 октомври), од 18:30 часот, Елена Костовска ќе одржи соло концерт насловен „Пијано рецитал“ ...

pokana_Sofija

Во рамките на концертот се предвидени композиции од светски познатите композиторски имиња: Франсоа Купрен, Клод Дебиси, Фредерик Шопен, Роберт Шуман, Ернесто Лекуона, а ќе бидат интерпретирани и композиции од познатиот македонски композитор Томислав Зографски.

Елена Костовска по завршувањето на Факултетот за музичка уметност, во класата на проф. Тодор Светиев, магистрирала на Високата школа за музика во Есен - Дуизбург, Германија, во класата на проф. Бернард Вамбах, како стипендист на клубот Лионс од Дуизбург, Министерството за култура на Република Македонија и Фондацијата „Сорос“.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia