Етнолошка изложба на ткаени торби од Кумановско

Во Уметничката галерија при Музејот во Куманово денеска во 19:30 часот ќе биде отворена етнолошката изложба „Традиција проткаена низ торбите “...

____

Во рамките на изложбата љубителите на етнолошкото културно наследство ќе можат да видат 50 експонати на ткаени торби изработени од волна од кумановскиот и од кратовскиот крај.

Автор на изложбата, која се реализира со поддршка од Министерството за култура,  е Валентина Илиевска, кустос етнолог.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia