Filloi edicioni i 43-të i Teatrit të ri të hapur

Me shfaqjen “Bllokbaster” të “Menzuel Kolektiv” belg, sonte (20 shtator) në orën 20 në Teatrin Popullor Maqedonas do të fillojë edicioni i 43-të i Festivalit ndërkombëtar teatror Teatri i ri i hapur (TRH) ...

MOT

Bëhet fjalë për shfaqje, përkatësisht një film-parodi, e krijuar me mbi 1400 kuadro të nxjerra nga 160 filma holivudianë, rrëfim për dhunën në klasën dominante të njerëzve të zakonshëm, ku humori përdoret si instrument proteste.

Festivalit ndërkombëtar teatror Teatri i ri i hapur (TRH) do të zgjasë deri më 28 shtator dhe në program janë 18 shfaqje me më shumë se 200 artistë që do të performojnë në tetë skena të ndryshme në Shkup.

Mes tyre edhe tre premiera maqedonase. Në të nëntë ditët e festivalit TRH do të zhvillohet në Teatrin Popullor Maqedonas, Operën dhe Baletin Maqedonas, kinemanë Kultura, Filarmoninë Maqedonase, Sallën Universale, kinemanë Frosina –QKR, sallën Dansing në QKR dhe në Teatrin e Dramës.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia