Македонската филхармонија, Феми Кути и Емин Џијан со концерт во Белград


Оркестарот на Македонската филхармонија, африканската ѕвезда Феми Кути и Емин Џијан како диригент денеска (13 септември) со почеток во 20 часот ќе одржат концерт во Белград на отворено, во прекрасниот амбиент на Калемегдан...

Овој грандиозен проект премиерно беше одржан во Скопје под името „Филхармонија на отворено“ на 7 јуни во Градскиот парк пред околу 15 илјади посетители.

Нигерискиот музички уметник Феми Кути настапува со својот бенд „Позитив форс“, но за белградската публика, како и за светската публика, е новитет неговата соработка со симфониски оркестар, за чии аранжмани на композициите се погрижи Емин Џијан. И на концертот во Белград ќе бидат изведени најголемите хитови на Феми Кути кои се наоѓаат на десетте негови објавени албуми, од кои четири беа номинирани за престижната награда „Греми“.

femi_kuti
kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia