Заврши Кумановската ликовна колонија 2018

Во Меморијалниот комплекс на „АСНОМ“ во Пелинце, денеска во 19.30 часот официјално ќе биде затворена  44-тата меѓународна  ликовна колонија „Куманово 2018“...

Lik_kollonija_Kumanovo

Годинава на колонијата учествуваа 15 академски ликовни уметници од Македонија и од регионот: Србија, Бугарија и Романија. За време на нивниот престој уметниците создаваа дела во различни ликовни техники, но, посетија и повеќе   културно-историските содржини во околината на град Куманово, како и позначајни археолошки локалитети, меѓу кои и мегалитската опсерваторија Кокино.

Досега на колонијата учествувале околу 500 уметници од светот кои оставиле преку 1.500 дела.

Проектот  е традиционално поддржан од Министерството за култура и локалната самоуправа од Куманово.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia