Концерти и изложба денеска и утре на „Охридско лето“.

Музичката програма на „Охридско лето“ за вечерва нуди концерт на камерна музика насловен „Вечер на камерна музика со ансамблот на Игњац Фукс“ од Хрватска ...

Ohridsko_leto_09.08

На концертот кој ќе се одржи во катедралната црква „Света Софија“ со почеток во 21 часот ќе настапат виолинистите  Фросина Богданоска и  Хрвоје Филипс, контрабасистот Илин Диме Димовски, обоистот Дарио Голчиќ и кларинетистот Дарио Голчиќ. На програмата се дела од Александар  Арутиуниан, Сергеј Прокофјев и Јохан Михаел Хајдн.

Утре пак на истото место концерт ќе одржи Роберт Биша од Албанија,  неверојатно талентиран пијанист и композитор, генијален импровизатор и еден од најталентираните мултиинструменталисти денес. Неговата музика е современа, со елементи на авангардниот џез.

Kalina_Slika_

Во центарот за култура Григор Прличев пак, утре во 21 часот ќе биде отворена изложба на дела  од Калина Брајковска „ Зад виножитото“.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia