15-ти меѓународен фолклорен фестивал „Велес 2018“

На сцената на амфитеатарот во Младинскиот парк во Велес, вечерва (4.07.2018) во 20.30 часот свечено ќе биде отворен  интернационалниот  фолклорен фестивал „Велес 2018“ ...

Veles_2018

Во рамките на фестивалот  кој годинава одбележува 15 години од своето постоење, од 4 до 7 јули  учествуваат  18 ансамбли од кои шест од странство и тоа од Мексико, Естонија, две културно-уметнички друштва од Србија, Словачка и Црна Гора, како и ансамбли од Македонија.

Фестивалот финансиски е подржан од Министерството за култура и од локалната самоуправа. 

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia