Соопштенија

Изложба на стари фотографии на Скопје во Бурса

drzaven_5-001

На овој културен настан како претставник од Министерството за култура присуствуваше државниот секретар Бехиџудин Шехаби. Покрај државниот секретар Шехаби присуствуваа и Ирина Кротокова како претставник од секторот за меѓународна дејност и УНЕСКО и Даниела Николова, од музејот на Македонија како куратор на изложбата и носител на проектот ...

Повеќе...

„Травијата“ со Ана Дурловски за отворање на 45. Мајски оперски вечери

14233797_10153942585853652_153292938_o-520x347

Со премиера на операта „Травијата“ од Џузепе Верди во режија на Верена Штојбер од Германија, на 9 мај во Македонската опера и балет ќе бидат отворени 45-тите Мајски оперски вечери.  Во насловниот лик ќе настапи сопранот Ана Дурловски, диригент е Џанлука Мартиненги од Италија, сценографијата и костимографијата се на Софија Шнајдер од Германија, а кореограф на претставата е Саша Евтимова ...

Повеќе...

Отворена изложба на плакати на Михајло Арсовски, еден од најавтентичните претставници на графичкиот дизајн

izlozba_3-001

Оваа изложба е прва од низата настани кои ќе се реализираат во наредниот период во рамките на проектот „Заборавените македонски уметници“ преку кој Музејот на современата уметност ќе им оддаде почит и внимание на македонските автори кои целиот свој уметнички влог и професионален ангажман го вложиле  во градењето на уметничката сцена надвор од татковината ...

Повеќе...

Гала-концерт по повод 70 години Македонска опера

MOB_1

На концертот ќе бидат изведени арии, дуети, терцети, квартети, оркестарски и хорски нумери од светски автори. Диригенти ќе бидат Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ, а режисер е Дејан Прошев ...

Повеќе...

Презентација на бугарското издание на „Јавна и културна дипломатија“ од Васко Шутаров во Софија

Sutarov_1

Книгата ќе ја претстават Марјан Ѓорчев, амбасадор на Македонија во Бугарија; Дејана Данаилова, директорка на Дирекцијата „Меѓународни и регионални дејности” во бугарското Министерство за култура и Пламен Тотев од издавачката куќа „Изида”, а обраќање ќе има и авторот на книгата, Васко Шутаров ...

Повеќе...

Успешна изведба на театарската кореодрама „Дениција“ во Брисел

483020-dramskiot-proekt-denicija-premierno-vo-brisel

Со изведбата на оваа копродукциска претстава работена заеднички од Народниот театар од Охрид и парискиот театар „Иси е ла“, беше затворен фестивалот „Балкан трафик“, а оцените за претставата се дека нејзината поетска, музичка и кореографска сила ги освоила срцата на белгиската публика ...

Повеќе...

НУБ „Св. Климент Охридски“ го одбележа Светскиот ден на книгата и авторското право

Svetski_den_na_knigata_2

На чествувањето во НУБ беа прочитани годинашните пораки - светската, на генералниот директор на УНЕСКО Ирина Бокова, и македонската порака која оваа година ја напиша филозофот и поет, проф. д-р  Иван Џепароски ...

Повеќе...

Одбележување на Светскиот ден на книгата и авторското право

Во Универзитетската библиотека, покрај пораките, ќе се чита поезија од Блаже Конески преведена на шпански јазик, ќе се одржи изложба на преведени книги од македонската книжевност на странски јазици во издание на странски издавачи...

Повеќе...

Филмот „Ах, љубов моја“ премиерно на Скопскиот филмски фестивал

Ah_lubov_moja_4-001

Проектот е поддржан од Агенцијата за филм на Република Македонија во 2015 година со 14,3 милиони денари, а е завршен само за две години. Вкупниот буџет на филмот е околу 20 милиони денари ...

Повеќе...

Министерката за култура во посета на Албанскиот театар

DSC_0057-002

Станува збор за прв голем зафат за целосна реконструкција на Театарот, по повеќе од 40 години од постоењето на објектот, за чија реализација е задолжена италијанската фирма „Скиентиа СРЛ“. Во изминатиот период се работеше на изведба на сценската технологија, се финализира изведбата на фасадата во пациото на објектот, електричните инсталации и се поставуваа вентилациски канали за машинските инсталации ...

Повеќе...

obrakanje-minister

Фотогалерии

  • 0
  • 1
  • 2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk

rss соопштенија