Прес Најави

Заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ во Виена, Австрија, ќе ја отвори заедничката изложба на ликовни творби на современи млади уметници од Република Македонија и од Република Бугарија

Заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ утре, 14 април 2011 година, во Виена, Австрија, ќе ја отвори заедничката изложба на ликовни творби на современи млади уметници од Република Македонија и од Република Бугарија.

Повеќе...

Прес-конференција по повод промовирањето на Спомен-куќата на Тоше Проески

Прес-конференција

Повеќе...

На 25 април 2011 година во 13 часот на Гумење во Крушево свечено ќе биде пуштен во употреба спомен-музејот „Спомен-куќа на Тодор Проески“

Министерството за култура со задоволство информира дека на 25 април 2011 година во 13 часот на Гумење во Крушево свечено ќе биде пуштен во употреба спомен-музејот „Спомен-куќа на Тодор Проески“.

Повеќе...

Традиционална акција, „Ден на дрвото“

Утре (31.3.2011 година) во 11.30 часот

Повеќе...

Заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ во Будимпешта, Република Унгарија ќе присуствува на неформалната средба на министри за култура

(27-28.3.2011 година) во Будимпешта, Република Унгарија.

Повеќе...

110 години од раѓањето на Лазар Личеноски и 100 години од раѓањето на Љубомир Белогаски

Утре (23.3.2011 година) во 12 часот во Националната галерија на РМ – објект „Мала станица“ ќе одржи прес-конференција по повод одбележувањето на два големи јубилеа...

Повеќе...

Донација на УНЕСКО во висина од 100.000 американска долари

Донацијата во висина од 100.000 американска долари

Повеќе...

Државниот секретар во Министерството за култура, Дарко Стефановски, во театарот „Меркјури“ во Колчестер, Велика Британија, имаше кратко обраќање на премиерната изведба на претставата „Хамлет“.

Обраќање на премиерната изведба на претставата „Хамлет“ во изведба на Драмскиот театар од Скопје.

Повеќе...

Заменик министерот за култура, Драган Недељковиќ ќе ја отвори изложбата „Српската колекција во МСУ-Скопје“.

Презенација на дела на значајни српски уметници.

Повеќе...

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia