Прес Најави

Објавување на првите добитници од конкурсот за Манифестацијата „Нов културен бран“

Министерството за култура на Република Македонија, на  прес - конференција која ќе се одржи денес (четврток, 31 август 2017) во Чифте Амамот во Скопје во 13 часот, ќе ги објави првите добитници од конкурсот за Манифестацијата „Нов културен бран“.


NKB_cover1crveno

Повеќе...

Комисија за пристап до информации од јавен карактер

КОМИСИЈА ЗА ПРИСТАП ДО ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР

ПРЕПОРАКА

БАРАЊЕ ЗА ПРИСТАП ДО ИНФОРМАЦИИ

Службени лица за посредување со информации од јавен карактер:

Драгана Ќурчиоска - 075/ 244 640

Гордана Ивановска Велковска - 071/ 339 211

Министерот Алаѓозовски на јавна дискусија „Што треба да се прави со Скопје 2014?“

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски, ќе учествува на дискусијата „Што треба да се прави со Скопје 2014?“. Настанот ќе започне денеска (30 јуни 2017) во 13 часот, во Кино Култура во Скопје, во организација на „Плоштад Слобода“. 


GRA_170628_GradZaSite_SoUcesnici_6

Повеќе...

Министерот Алаѓозовски утре на отворањето на фестивалот „Војдан Чернодрински“

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски ќе присуствува утревечер на отворањето на театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп.

Повеќе...

Работна посета на Кинотеката на Македонија

 
Вторник (08.11.2016 година) ...

Повеќе...

Република Македонија домаќин на четвртата по ред светска конференција за религиски и меѓуцивилизациски дијалог

Среда (02.11.2016 година) во Битола ...

Повеќе...

Прес-конфренција на која ќе се соопштат детали поврзани со реализацијата на најголемата странска инвестиција во областа на филмската дејност досега

Петок во 11 часот, во Македонскиот народен театар

Повеќе...

Врачување на признание за промоција на полската култура

Среда во 16.30 часот во Музејот на современата уметност 

Повеќе...

„Превод на антологии на македонската книжевност на шест странски јазици“

Среда во 13 часот во Македонскиот народен театар

Повеќе...

Министерката за култура ќе се обрати на отворањето на 50 - јубилејно издание на реномираниот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“

Петок (12.06.2015 година) во 21 часот...

Повеќе...

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia