За чествувањето на свети Кирил, изложба на охридска резба во Рим

Сабота (23.5.2015) во Рим - Италија ...

Триесет и пет македонски резби изработени од охридски мајстори, кои датираат од 14 до 20 век, ќе бидат претставени на изложбата „Уметноста на македонската резба - традиција и континуитет“ во рамките на 47-то издание на манифестацијата „Македонија во чест на свети Кирил“ во Рим. 

Изложбата ја организира Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј - Охрид и ќе биде отворена денеска во комплексот „Виторијано“ на фреквентниот плоштад „Венеција“. Изложбата ќе ја отвори министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска. Посетителите и туристите на италијанската престолнина ќе може да ја видат до 7 јуни. 

Отворањето на изложбата ќе биде придружено со концерт на Дуке Бојаџиев, кој ќе изведе авторска музика.

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia