Прес Најави

Прес конференција: Објавување на Конкурсот за Годишната програма за проекти од национален интерес во културата за 2018 година

Утре (сабота 30 септември 2017 година) во Даут- пашиниот амам во Скопје во 11 часот, Министерството за култура на Република Македонија ќе одржи прес-конференција за објавување на редизајнираниот Конкурс за Годишната програма за проекти од национален интерес во културата за 2018 година, на која ќе се обрати министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски.

Повеќе...

Прес конференција на министерот Алаѓозовски: 100 дена нова Влада во културата

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски ќе одржи прес конфенреција, на која ќе се претстават постигнувањата во областа на културата во првите 100 дена на новата Влада на Република Македонија. 

Прес конференцијата ќе се одржи утре (18 септември 2017), со почеток во 12:30 часот, во прес - салата на Владата на РМ.

Чествување на 8 Септември: Утре свеченост во Спомен – куќата на Конески во Небрегово

Како дел од настаните со кои годинава се одбележува 8 Септември, Денот на независноста, утре (четврток 7 септември 2017 ) во с.Небрегово, родното место на великанот на македонскиот јазик и книжевност, Блаже Конески, ќе се одржи свеченост, на која ќе учествува и делегација на Владата на Република Македонија, предводена од министерот за култура, Роберт Алаѓозовски.  koneski

Повеќе...

Објавување на првите добитници од конкурсот за Манифестацијата „Нов културен бран“

Министерството за култура на Република Македонија, на  прес - конференција која ќе се одржи денес (четврток, 31 август 2017) во Чифте Амамот во Скопје во 13 часот, ќе ги објави првите добитници од конкурсот за Манифестацијата „Нов културен бран“.


NKB_cover1crveno

Повеќе...

Комисија за пристап до информации од јавен карактер

КОМИСИЈА ЗА ПРИСТАП ДО ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР

ПРЕПОРАКА

БАРАЊЕ ЗА ПРИСТАП ДО ИНФОРМАЦИИ

Службени лица за посредување со информации од јавен карактер:

Драгана Ќурчиоска - 075/ 244 640

Гордана Ивановска Велковска - 071/ 339 211

Министерот Алаѓозовски на јавна дискусија „Што треба да се прави со Скопје 2014?“

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски, ќе учествува на дискусијата „Што треба да се прави со Скопје 2014?“. Настанот ќе започне денеска (30 јуни 2017) во 13 часот, во Кино Култура во Скопје, во организација на „Плоштад Слобода“. 


GRA_170628_GradZaSite_SoUcesnici_6

Повеќе...

Министерот Алаѓозовски утре на отворањето на фестивалот „Војдан Чернодрински“

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски ќе присуствува утревечер на отворањето на театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп.

Повеќе...

Работна посета на Кинотеката на Македонија

 
Вторник (08.11.2016 година) ...

Повеќе...

Република Македонија домаќин на четвртата по ред светска конференција за религиски и меѓуцивилизациски дијалог

Среда (02.11.2016 година) во Битола ...

Повеќе...

Прес-конфренција на која ќе се соопштат детали поврзани со реализацијата на најголемата странска инвестиција во областа на филмската дејност досега

Петок во 11 часот, во Македонскиот народен театар

Повеќе...

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk