Новости

Потпишано писмо на намери за стратешка соработка со Проектот за граѓанско учество на УСАИД

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски и г-ѓа Ана Дракиќ, директор на Проектот за граѓанско учество на УСАИД, денес во Скопје потпишаа Писмо за намери за стратешка соработка. 

DSC_0550

Повеќе...

Заврши 43-тото издание на Меѓународната ликовна колонија - Куманово

Вчеравечер, на 22 август 2017 во Меморијалниот центар АСНОМ во Пелинце, свечено беше затворенo 43-тото издание на Меѓународната ликовна колонија - Куманово 2017, на која учествуваа деветнаесет автори од Србија, Романија, Турција, Франција и Македонија. На годинешната сесија беа создадени четириесетина ликовни дела, кои традиционално за празникот 11 Октомври се изложуваат во Уметничката галерија во Куманово.Kolonija Kumanovo 2017

Повеќе...

Денес почнува 56-тото издание на Струшките вечери на поезијата

Во Струга денес започнува 56-тото издание на Фестивалот „Струшки вечери на поезијата“, со садење дрво и поетско читање во чест на добитникот на „Златниот венец“ - Чарлс Симиќ. Официјалното отворање е во 20.30 часот на платото пред Домот на поезијата со меѓународното поетско читање „Поетски меридијани“.svp_plakat

Повеќе...

Започна вториот конкурсен рок на Новиот културен бран, Манифестацијата со поддршка и од меѓународни организации

Министерството за култура на Република Македонија ја известува јавноста дека започна да тече и вториот конкурсен рок за доставување на апликации за организирање на културно - уметнички настани во рамки на Манифестацијата „Нов културен бран“, кој ќе трае сè до исцрпување на буџетот на Манифестацијата. Конкурсната комисија, која беше формирана минатата недела, веќе разгледува над 200 апликации, кои пристигнаа на првиот конкурсен рок, распишан на 31 јули 2017. Првите проекти избрани за финансирање ќе бидат соопштени пред јавноста на прес - конференција во текот на идната недела.Nov-kulturen-bran-logo_osnovno

Повеќе...

Над 200 апликации за Новиот културен бран, формирана конкурсната комисија

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски, ја формираше конкурсната комисија, која ќе ги разгледува пристигнатите апликации на конкурсот за Манифестацијата „Нов културен бран“, којшто беше распишан на 31 јули 2017. До завршувањето на првиот конкурсен рок, во Министерството за култура пристигнаа над 200 апликации, од различни организации, формални и неформални инцијативи, индивидуалци и групи на уметници и културни друштва.


NKB_KOMISIJA_17_08_2017

Повеќе...

Државниот секретар Азири на средба со претставници на културно - уметничките друштва на Албанците

Државниот секретар во Министерството за култура на Република Македонија, Валмир Азири оствари средба со претставници на неколку културно - уметнички друштва на Албанците во Република Македонија.

takim_shka_aziri_7_08_2017

Повеќе...

Одржана првата информативна сесија на конкурсот за Новиот културен бран

Триесетина потенцијални апликанти присуствуваа на првата информативна сесија на тековниот конкурс за Манифестацијата „Нов културен бран“, која се одржа вчера во Министерството за култура. Цел на информативните сесии е да им помогне на сите заинтересирани да дознаат како да направат подобра и поуспешна апликација за конкурсот, кој трае до 14 август 2017.

IMG_0601

Повеќе...

Формирана Работната група за изработка на нацрт - национална стратегија за развој на културата за 2018-2022 година

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски формираше Работната група за изработка на нацрт - национална стратегија за развој на културата за периодот од 2018-2022 година, во состав: Златко Теодосиевски, ликовен критичар и советник - куратор (координатор на работната група); Искра Гешоска, културен работник од „Јадро“- Асоцијација на независната културна сцена; д-р Валентина Поцеска, советник – конзерватор, м-р Валмира Истрефи, урбани студии; м-р Џевдет Јашари, актер и предавач на Факултетот за драмски уметности на Тетовскиот универзитет; Магдалена Диковска, кабинетски службеник за правни работи во Министерството за култура; и Гоце Божурски, советник во Одделението за визуелни уметности, архитектура и дизајн во Министерството за култура.

RABGRUPA_STRATEGIJA_KULTURA_3_08_2017_FOTO1

Повеќе...

Денот на Републиката - во духот на соработката и почитта кон создателите на независна Македонија

На 2 август, Денот на Републиката, во рамки на одбележувањето на 114 години од Илинденското востание и 73 години од Првото заседание на АСНОМ, министерот за култура, Роберт Алаѓозовски како член на делегацијата на Владата на Република Македонија, се поклони на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св.Спас“ во Скопје, како и во Меморијалниот центар на АСНОМ во Пелинце. „Се поклонивме на хероите што ја создадоа македонската држава. Смело, одлучно, наспроти сите струи, со визија за сите нејзини граѓани“, напиша министерот Алаѓозовски на социјалните мрежи.

alagjozovski_delcev

Делегацијата во „Св.Спас“ ја предводеа премиерот на Република Македонија, Зоран Заев и премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов. Беше констатирано дека чествувањето е во рамки на историското доближување на двете земји и заедничкото дејствување за забрзување на евроинтеграциските  процеси и зачленувањето на Македонија во ЕУ и НАТО. „Денеска кога правиме исчекор за новата приказна на Република Македонија, во периодот после најдлабоката политичка криза во историјата на современата државност, повикувам повторно да го воскликнеме повикот од Манифестот на АСНОМ: „Каква Македонија ќе изградиме, таква ќе ја имаме“ и во новите предизвици да влеземе без петно од минатото“, истакна премиерот Заев во неговиот говор.

zaev_delcev

Во Пелинце, од името на Владата на РМ говореше вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев кој потенцираше дека реформската влада работи во насока на изградба на Македонија како граѓанска држава, слободна татковина на сите граѓани и етнички заедници. 

Заменик-министерот Лазовски на 10 јубилејно издание на Македонското културно лето во Мала Преспа

Заменик-министерот за култура на Република Македонија, Владимир Лазовски присуствуваше на отворањето 10 Македонско културно лето, што го организира Здружението на Македонците по потекло од Албанија „Сонце“.

lazovski_mala_prespa_fest_sonce_1

Повеќе...

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk