Новости

„Уметност за сите“: Промовиран едукативен ликовен проект за деца и млади со посебни потреби

На прес-конференција одржана денес во Чифте амамот на Националната галерија на Македонија се промовираше ликовно едукативниот проектот „Уметност за сите“, наменет за деца од најрана училишна возраст до завршување на средно образование. Министерот Алаѓозовски изрази благодарност до Кралството Холандија за поддршката и ја истакна стратешката заложба на Владата на РМ и Министерството за култура да овозможи културата да допре до сите граѓани подеднакво...

umetnost_za_site_NGM_holandska_ambasada_10_jan_2018_foto1

Повеќе...

IN MEMORIAM: Почина режисерот и дипломат Љупчо Тозија

Вчера во Скопје, по кратко боледување на 71-годишна возраст почина Љупчо Тозија, истакнат режисер и поранешен амбасадор на Република Македонија во Италија...

ljupco_tozija1

Повеќе...

Струмичкиот карневал: Еднонеделна разновидна и богата програма од 14 до 21 февруари

Интернационалниот струмички карневал годинава ќе се одржи од 14 до 21 февруари. Трите главни карневалски денови се  на 16, 17 и 18 февруари...

strumica-karneval-2017-14

Повеќе...

Турскиот театар утре ја изведува премиерно „Среќна Нова година“

Н.У Турски театар - Скопје за утре (четврток, 11 јануари 2018) најави премиера на претставата „Среќна Нова година“, работена по мотиви на Данил Хармс и Дејвид Ајвс во режија на Бојан Трифуновски...

srekna_nova_godina_premiera_11_jan_2018

Повеќе...

Богат јануарски репертоар на театрите во Скопје

Националните театарски установи во Скопје ја стартуваат новата година со богат репертоар. Десетина популарни претстави ќе бидат одиграни на сцените на МНТ, Драмски театар, Театар Комедија и Театарот за деца и младинци...

teatar

Повеќе...

Традиционален концерт за Василица во МОБ

На 12 и 13 јануари (петок и сабота) во 20 часот во салонот на Македонската опера и балет, по повод празникот Василица, ќе се одржи традиционалниот василичарски концерт...

vasilica_koncert_2018

Повеќе...

Од вторник почнува Кино утро во Кинотеката на Македонија

-_640
Пет филмови за деца ќе бидат прикажани од 9 до 20 јануари во Кинотеката на Македонија. Програмата на Кино утро ќе биде отворена на 9 јануари со проекцијата на филмот „Мравко“. Истиот филм ќе може да се погледне и на 15 јануари. „Мравко“ е синхронизиран на македонски јазик.
На 10 и на 16 јануари ќе се прикажува „Облачно со можност за дожд од ќофтиња“, на 11 и 17 јануари е филмот кој е синхронизиран на македонски јазик, – „Малите виленици Пикси“, на 12 и 18 јануари – „Мармадјук“, а на 13 и 20 јануари – филмот „Змејска топка 2“.Сите проекции ќе почнуваат напладне во 12 часот.

Реализирани 110 проекти од драмска дејност во 2017

Во програмата за драмска дејност на Министерството за култура за 2017 година реализирани се вкупно 110 проекти на националните установи како и проекти поддржани на Годишниот конкурс за финансирање проекти од областа на драмската дејност - независна и алтернативна продукција, театарски манифестации и фестивали и драмски аматеризам...
prilep
На сцените од националните установи, публиката имаше можност да проследи 43 премиерни изведби по текстови од домашното и од светско творештво, во режија на афирмирани режисери од земјава и од странство меѓу кои: Коле Ангеловски, Наташа Поплавска, Мартин Кочовски, Андреј Цветановски, Синиша Евтимов, Александар Ивановски, Јани Бојаџи, Сулејман Рушити, Нехат Мемети, Ќендрим Ријани, Аександар Морфов, Диего де Бреа, Џон Блондел, Лука Кортина, Агон Мифтари и др.
Репертоарот на театрите беше збогатен со поставување претстави од сопствени средства и од други извори, а беа реализирани и 21 независен и алтернативен проект на македонски и на албански јазик. Во областа на драмскиот аматеризам пак се реализираа 18 проекти од кои 8 во продукција на национални установи и 10 во продукција на локални установи.
Со поддршка на Министерството за култура во нашата земја во 2017 година беа реализирани и 26 фестивали и манифестации меѓу кои: Интернационалниот театарски фестивал за аматерски, алтернативни и експериментални театри „Лица без маски”, Фестивалот на монодрама во Битола, куклениот фестивал „Дебарска кукла“ во Дебар, драмскиот аматерски фестивал на Република Македонија во Кочани, „МНТ Фест“ во Скопје,  театарскиот фестивал ''Војдан Чернодрински'', потоа „Битола Шекспир Фестивал“, фестивалот на камерен театар „Актерот на Европа“ во Ресен,  „Ристо Шишков” во Струмица, театарскиот фестивал за деца и младинци „Малиот принц“ во Штип, Млад отворен театар, Денови на комедија, меѓународниот фестивал на пантомима и физички театар “ПАНФИЗ” во Скопје, Скупи фестивал, фестивалот на античка драма „Стоби”, фестивалот „Албански театар во Македонија” во Дебар, меѓународниот  драмски фестивал за лица со и без хендикеп „Игри без маска - театар без дискриминација“ и др.
Театрите изминатата година остварија бројни гостувања и учества на повеќе фестивали во  соседството, Европа и во светот како во Србија, Црна Гора, Косово, Република Српска, Босна и Херцеговина, Хрватска, Албанија, Бугарија, Турција, Романија, Унгарија, Австрија, Словачка, Русија, Германија, Јужна Кореја, Канада и во Израел.
nicija_zemja1
Потврда за успешните гостувања се и наградите на МНТ за најдобра претстава, за најдобра машка и женска улога на Меѓународниот театарски фестивал МИТЕМ во Будимпешта, Унгарија и на 41. Меѓународен театарски фестивал „Денови на сатира Фадил Хаџиќ“ во организација на Театар Керемпух, Хрватска. Театар Комедија на Првиот регионален фестивал на комедија „Насмевка на Сараево“ во Сараево, Босна и Херцеговина, ги доби наградите за најдобра претстава и за најдобра машка улога. Албанскиот театар на меѓународниот театарски фестивал на албанска драматургија „Огнот на Талиа“ во Гњилане, ја доби наградата за најдобра претстава и за најдобра главна женска улога,  на театарскиот фестивал „КОКО фест“ во Корча, Албанија наградата за најдобра претстава и за најдобар млад уметник и на театарскиот фестивал во Урошевац, награда за најдобра претстава и за најдобар актер во споредна улога.
Турскиот театар на 44-от Интернационален фестивал на алтернативен и нов театар „Инфант“ во Нови Сад, ја доби наградата за најоригинално истражување на еден сегмент од театарскиот јазик, а пак Театарот за деца и младинци  за претставата „Петар Пан“ на фестивалот на кукларство во Подгорица, освои две награди: награда за актерско мајсторство и награда за најдобра сценографија.
Особен интерес кај македонската публика побуди фестивалот „Иван се враќа дома“ во МНТ на кој гостуваше Московскиот театар „Мастерскаја П. Фоменко”. Фестивалот беше одлична можност љубителите на театарската уметност да ги проследи театарските спектакли во режија на Иван Поповски, кои претходно предизвикаа огромен интерес кај руската, но и кај европската публика.
son_na_letnata_nok1

Отворен Меморијалниот музеј на илегалните работилници за изработка на оружје во Скопје од НОВ

Со постојаната поставка „Хероите на градот на Вардар“ денеска беше отворен Меморијалниот музеј на илегалните работилници за изработка на оружје во Скопје за време на НОВ (1941-1944). Станува збор за повторното отворање на Меморијалниот музеј со нова, изменета и надополнета поставка на целосно реновираната прва партизанска оружарница во Скопје, која во 1981 година била пренаменета во музеј ...
muzej_na_ilegalno_oruzje
Во рамките на поставката  се  изложени  околу деведесет предмети од скопските илегални работилници, како и предмети од времето на Втората светска војна, кои се дел од фондот на Музеј на град Скопје.
Со обновувањето на Меморијалниот музеј, историјата на антифашистичко Скопје, на партизаните, на диверзантските групи, на првиот скопски партизански одред, повторно стануваат  дел од градските културни политики, одбележувања и други содржини. Овој Музеј кој се наоѓа на левата страна на Кејот на Вардар, зад Археолошкиот музеј ќе биде уште една точка во туристичката мапа на Скопје, најавуваат градските власти.
Отворање на Музејот симболично се случува на ден кога пред точно 75 години, по долго физичко измачување во Обласната полициска управа во Скопје и без судски процес, биле убиени народните херои Страшо Пинџур и Мирче Ацев.
Автор на новата изменета и надополнета поставка на Музејот е Зоја Богдановска, виш кустос историчар.

Вевчанскиот карневал ќе се одржува од 12-ти до 14 јануари

Од 12-ти до 14 јануари годинава, во Вевчани ќе се одржи традиционалниот Вевчански карневал. Како што најавија организаторите на денешната прес-конференција, следниот викенд Вевчани ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година ...

Vevcanski_karneval

Повеќе...

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia