Новости

Серија средби на министерот Алаѓозовски на Третиот Форум на Иницијативата „16+1“ во Кина

Во рамки на Третиот Форум на Иницијативата за соработка помеѓу НР Кина и земјите на Централна и Источна Европа (16 + 1) што деновиве се одржува во градот Хангџоу во Народна Република Кина, министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски, оствари неколку билатерални средби со министри на земјите – членки на Иницијативата.

sredba_forum1_kina

Повеќе...

Уште еден ден за аплицирање на повикот за проекти на УСАИД – ЦЕП за вклучување на граѓаните во градењето на стратешките документи на Министерството за култура

Останува уште еден ден за поднесување апликации до Проектот за граѓанско учество на УСАИД во Македонија на повикот до граѓанските организации во Македонија да аплицираат за грантови за брза реакција (РРГ). Целта на овој круг на РРГ е да се поддржат напорите на Министерството за култура на Република Македонија за собирање и вградување на придонесот на јавноста и граѓаните во нацрт – стратегијата за културен развој 2018-2022 и годишниот план за културата во 2018 година. Крајниот рок за аплицирање е 21 септември 2017, до 13 часот.

cep_foto

Повеќе...

Министерот Алаѓозовски на Форум на Иницијативата „16 + 1“ во Кина

Делегација на Министерството за култура на Република Македонија, предводена од министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, престојува во еднонеделна посета на Народна Република Кина, каде ќе учествува  на  Третиот Форум за соработка помеѓу НР Кина и земјите на Централна и Источна Европа (16 + 1). Предвидени се и официјални средби на министерот Алаѓозовски со кинескиот министер за култура, Луо Шуганг, како и со други високи претставници на земјата –домаќин и со министрите од другите земји – членки на Иницијативата. 

logo_china

Повеќе...

Официјална адреса за испраќање предлози за нацрт - стратегијата за културен развој 2018 - 2022

Министерството за култура на Република Македонија ја објавува официјалната електронска адреса, на која сите заинтересирани ќе можат да ги испратат своите предлози и сугестии за подобрување на нацрт- стратегијата за културен развој 2018 - 2022.

LOGO_KULTURA_NN

Повеќе...

Нов културен бран во Штип: Концерт на популарни соло песни

Утре (вторник 20 септември 2017) во Штип, во рамки на Манифестацијата „Нов културен бран“, во уметничката галерија Безистен со почеток во 20 часот, ќе се одржи концерт со популарни соло песни, на кој ќе настапат сопранот м-р Виолета Арсовска и пијанистката м-р Марија Максимова.


NKB_Koncert_klasika_Shtip_20_sept_2017

Повеќе...

„Зборот е збор - 100 дена Влада на Република Македонија“: Следете ја во живо прес конференцијата на министерот Алаѓозовски

Денес во Владата на Република Македонија со почеток во 12:30 часот, министерот за култура Роберт Алаѓозовски ќе одржи прес-конференција на тема „Зборот е збор - 100 дена Влада на Република Македонија“.

Zbor_e_Zbor

Повеќе...

Лазовски на средба сo министерот за култура на Црна Гора: Ја конкретизираме и продлабочуваме одличната соработка

Заменик-министерот за култура на Република Македонија, Владимир Лазовски вчера во Цетиње оствари срдечна средба со министерот за култура на Република Црна Гора, Јанко Љумовиќ.

lazovski_cgora_15_09_2017

Повеќе...

Македонија и Русија продолжуваат со интензивна и успешна културна соработка

Во срдечна и пријателска атмосфера, министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски го прими амбасадорот на Руската Федерација во Република Македонија, Олег Шчербак.


Scerbak_Alagjozovski_15_sept_2017

Повеќе...

Во Кавадарци денес ќе ечи рокенрол со поддршка од „Новиот културен бран“

Денес (петок, 15 септември 2017) во Паркот на револуцијата Кавадарци (полициско паркче) ќе се одржи Манифестацијата “Кога Кавадарци свиреше Rock’N’Roll“ (25 години од првиот Тиквеш Рок Фест)“.TRF_2017_plakat1

Повеќе...

Заменик - министерот Лазовски во посета на Црна Гора, наши театри со настапи на црногорски фестивали

Заменикот - министер за култура на Република Македонија, Владимир Лазовски  до недела престојува во официјална посета на Црна Гора, на која ќе оствари средба со министерот за култура на Црна Гора, проф. м-р Јанко Љумовиќ. Ќе се разговара за континуитетот во соработката во областа на културата што се заснова на Програмата која е договорена помеѓу министерствата за култура на двете земји, а се однесува на периодот од 2016 до 2019 година.Zamenik_fotografija

Повеќе...

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk