Новости

Отворена Археолошката изложба 2015

Arheoloski_10_A_naslovna

Со овие интензивни истражувања се овозможи создавање на еден исклучително вреден фонд од над 500 000   експонати, артефакти кои ни ја прикажуваат  археолошката панорама на нашето минато, на креативниот континуитет, на цивилизациските придобивки и на творечките дострели на предците од далечните столетија на нашата културна историја ...

Повеќе...

Министерството за култура со 98 отсто реализација на Годишната програма

Zavrsen_pres_640_-4

Продолжуваме посветено да работиме на унапредувањето и промоцијата на културата и културните вредности на Република Македонија. Како досега, така и во иднина продолжуваме со нашите заложби за вреднување на уметничкиот влог на македонските уметници и обезбедување поддршка за нивното творечко и професионално дејствување ...

Повеќе...

Наградени 24 дела на Конкурсот за стимулација на творештвото од областа на класичната музика

02_avtori_naslovna_1Доајени на македонската класична музика, автори од поновата генерација, но и студенти се меѓу наградените на Конкурсот за стимулација на творештвото од областа на класичната музика кој Министерството за култура го распишува втора година по ред ... 

Повеќе...

Промовирани нови дела од три капитални проекти

016AAA__640x400__promocija_na_knigi_NUB_27_12_2015

Нови дела од капиталните едиции „Антологија на светската поезија“, „Превод на антологија на македонската книжевност на шест странски јазици“ и „Македонски искушенија“ денеска беа промовирани во Националната и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ во Скопје ...

Повеќе...

МНТ одликуван со Орден за заслуги за Македонија

07_orden_MNT_640x400Симболично, завесата на Македонскиот народен театар беше подигната во самите мугри на македонската државност, со одлука на Президиумот на АСНОМ. Оттогаш до денес, веќе 70 години, на сцената на овој театар се одигрува животот на цел еден народ ...

Повеќе...

Промовирана публикацијата „Енциклопедија ВМРО 1893-1934 година“

010_640_x_400_promocija_na_Monografija_na_VMROМакедонската историографија досега не го обработувала овој тематски дел од македонската историја во ваков формат, а историјатот на ВМРО, како македонска организација, заслужува енциклопедиски пристап кој е поприфатлив не само за стручната фела туку и за пошироката читателска публика во Република Македонија ...

Повеќе...

Монографија за починатиот гениј

07_640x400_Gjorcev_promocijaВо Драмскиот театар вчера беше промовирана монографијата за прерано починатиот актер и директор на НУ Драмски театар, Бранко Ѓорчев ...

Повеќе...

Баритонот Борис Трајанов го одржа својот јубилеен концерт „На Македонија со љубов“

Boris_Trajanov_3_A_640_naslovnaНационалниот уметник на Македонија, баритонот Борис Трајанов, синоќа во Македонската опера и балет го одржа својот јубилеен концерт „На Македонија со љубов“, со кој одбележа 30 години уметничка дејност ...

Повеќе...

Премиера на документарниот филм „Сведоци: Европа“

Egejci_640_-2AAОва е документарен филм за вистината, за судбината на сите дискриминирани и репресирани Македонци кои, иако го продолжија својот животен пат во европските држави, не ја заборавија својата татковина Република Македонија ...

Повеќе...

Можности за соработка во областа на културата со Обединетите Арапски Емирати

Tanec_640_-14

Соговорниците разговараа за можноста следната година, кога се одбележуваат 20 години од воспоставувањето на билатерални односи меѓу Република Македонија и Обединетите Арапски Емирати, да се потпише и меморандум за соработка во областа на културата, документ кој ќе биде правна основа за реализација на проекти меѓу двете земји ...

Повеќе...

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia