Новости

Премиера на „Странци“ утре во Драмскиот театар

На 12 мај во Драмскиот театар во Скопје премиерно ќе биде изведена претставата „Странци“ во режија на Нела Витошевиќ. Драматург на ова дело е  Викторија Рангелова–Петровска, сценографијата ја изработи Костантин Трпеноски, костимите се на Роза Трајческа – Ристовска, а музиката на Огнен Анастасовски. Во претставата настапуваат: Игор Ангелов,  Ирена Ристиќ, Биљана Драгиќевиќ – Пројковска, Зоран Љутков, Сања Арсовска, Филип Трајковиќ, Предраг Павловски...

premiera_vo_Dramski_teatar____fotka

Повеќе...

IN MEMORIAM: Почина Салаетин Билал, легенда на македонската театарска и филмска сцена

По долго боледување, на 76-годишна возраст, почина актерот Салаетин Билал, доајен на НУ Турски театар и една од најистакнатите фигури на домашната театарска и филмска сцена. „Салко, како што пошироко го викаа колегите и пријателите, јавноста ќе го памети како голем човек, непосреден, близок до сите, како висок професионалец, префинет познавач на уметноста. Со својата појава, топлина, емпатија и одмереност кон општествените појави, кон состојбите во културата, беше пример за интелектуалец со широка визија за единствено општество сочинето од богатството на различностите“, се вели во телеграмата на министерот Алаѓозовски и Министерството за култура упатена до семејството на актерот Билал...

alaetin_bilal

Повеќе...

Сцена на албанската сериозна музика, “Albanian voice” во Центарот за култура во Тетово

Сцената на албанската сериозна музика го донесува “Albanian voice” во Тетово. Концертот ќе се одржи на 13 мај (недела) 2018, со почеток од 19 часот во Центарот за култура во Тетово, под диригенство на Дритан Лушај, со солист на пијано Ардита Буфај и уметнички директор Абигеила Воштина...

voice_tetovo

Повеќе...

Промоција на зборник посветен на д-р Драгиша Здравковски

Во Археолошкиот музеј на Македонија,  днеска, со почеток во 13 часот ќе се одржи промоција на зборникот „Драгиша Здравковски - IN MEMORIAM -  културните манифестации во периодот на неолит на територијата на Република Македонија и соседните региони“ ...

Plakat_za_monografija_za_Dragisa_____Zdravkovski

Повеќе...

Ретроспективна изложба на Ангел Петров во Велес

Во Ликовниот салон во Велес денеска, 11 мај, во 19 часот, ќе биде отворена ретроспективната изложба на дела од академскиот сликар Ангел Петров ...

Petrov_2

Повеќе...

Два концерта на Дуке Бојаџиев во Македонската филхармонија

По пауза од две години, еден од најистакнатите македонски композитори, Дуке Бојаџиев, кој долги години живее и работи во Њујорк, вечер и утревечер (11 и 12 мај), со почеток во 19:30 часот, ќе одржи два концерта во новиот објект на Македонската филхармонија ...

Duke_Bojaciev_1

Повеќе...

Алаѓозовски во Пловдив, се договара македонското претставување во Eвропската културна престолнина за 2019-та

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски престојува во Пловдив, Република Бугарија,  на интензивна работна посета на покана на градоначалникот на Пловдив,  Иван Тотев и Министерството за култура на Р.Бугарија, вклучувајќи серија работни состаноци и меѓународни настани што се реализираат деновиве за промовирање на содржините што ќе ги понуди културната престолнина на Европа за 2019 година...

alagjozovski_festival_plovdiv_10_maj_2018_foto_naslovna_1

Повеќе...

Изложба „100 години од раѓањето на Ибрахим Кодра“ во НГМ

По повод одбележувањето 100 години од раѓањето на уметникот Ибрахим Кодра, на 12 мај, во Чифте - амам на Националната галерија на Македонија, во 20 часот ќе биде отворена изложбата на дела од овој светски познат албански уметник.  Државниот секретар во Министерството за култура, Валмир Азири истакна дека во наредните месеци, со поддршка на Министерството, во НГМ ќе бидат претставени проекти и од други врвни албански уметници, како Адем Кастрати, Анри Сала и Африм Спахиу...

NGM_press_kodra_10_maj_2018_foto_1

Повеќе...

Мајски оперски вечери се нашата европска иднина, порача премиерот Заев на отворањето

Со Триумфалниот марш од Вердиевата „Аида“ и традиционалниот фестивалски оган што го запали првенката Весна Ѓиновска-Илкова, во Македонската опера и балет беасвечено отворени 46. Мајски оперски вечери. Пред почетокот на премиерата на „Боеми“ од Џакомо Пучини, во фоајето на МОБ, во присуство на министри од Владата, амбасадори и вљубеници во оперската уметност, се обрати претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев. Настанот го поврза со Денот на Европа и рече дека како домаќин на гости од повеќе земји од регионот и Европа, фестивалот испраќа силна порака за здружување на различностите. 

otvoranje_mov_9_maj_2018_foto_1

Повеќе...

Започна манифестацијата Македонска книжевна визита во Софија

Десет македонски поети и писатели од сите генерации, од денеска до 12 мај во Софија ќе учествуваат на 11-тото издание на „Македонска книжевна визита“, чија цел е афирмација на македонската литература во соседна Бугарија ...

sofija

Повеќе...

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia