Новости

Се одбележуваат 70 години академска настава на руски јазик во Македонија

Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје од денеска, со тридневна меѓународна конференција одбележува 70 години од почетокот на наставата по руски јазик. Настанот го организира Рускиот центар, кој од минатата година е во составот на Универзитетот .  Учесниците на конференцијата и присутните претставници и гости од Руската Федерација  ги поздрави заменик-министерот за култура на Република Македонија, Владимир Лазовски кој истакна дека Министерството се залага за понатамошно негување и унапредување на, како што рече, нашата традиционално одлична културна соработка.

ruski_konferencija_27_09_2017

Повеќе...

Нов културен бран: Книжевна манифестација на Бошњаците утре во Скопје

Утре (28 септември 2017) со почеток во 18 часот, како дел од чествувањата на Меѓународниот ден на Бошњаците, во хотелот „Стоун бриџ“ во Скопје ќе се одржи литературна манифестација, во организација на Младинската културна асоцијација на Бошњаците во РМ „Шадрван“. Настанот со организира со поддршка од „Новиот културен бран“ на Министерството за култура на Република Македонија. 

sadrvan_28_sept_2017

Повеќе...

Љубица Мешкова - Солак со изложба во Културно - информативниот центар на Република Македонија во Софија

Вечер во 18.30 часот, во Културно - информативниот центар на Република Македонија во Софија ќе се отвори самостојна изложба на македонската уметница Љубица Мешкова - Солак, која пред бугарската публика ќе ги претстави своите најнови дела. Изложбата со наслов „Конвергенција" и е прва самостојна изложба на Мешкова - Солак во Софија и дел од годишната програма на КИЦ на РМ во Софија за 2017 година.

foto_ljubica_izlozba_bugarija_27_09_2017

Повеќе...

Нов културен бран: Тетово вечерва во рок ритам

Во Центарот за култура во Тетово вечерва со почеток во 20 часот, како дел од Манифестацијата „Нов културен бран“ на Министерството за култура на Република Македонија, ќе се одржи концерт на неколку популарни албански рок бендови од Македонија. Пред тетовската публика ќе се претстават составите: Везвес, Кепурдат, ХХЛ, Објектив и Фул стоп.

nkb_tetovo_rok_koncert_27_sept_2017

Повеќе...

Претставување на мултимедијалното издание “Кога тато ќе порасне“ од Дан Оријан во Битола

Во националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ во Битола денес со почеток во 16 часот ќе се промовира мултимедијалното издание “Кога тато ќе порасне“ од израелскиот автор и амбасадор на Израел во Република Македонија, Дан Оријан.

dan_orian_biblioteka_bitola_26_sept_2017

Повеќе...

Премиера на „Дони Дарк“, Театар Комедија промовира и услови за лица со посебни потреби

Вечерва во 20 часот во Театар Комедија премиерно ќе се изведе романтичната комедија „Дони Дарк“ од Леонард Герш, во режија на Роберт Ристов. Со оваа изведба, Театарот ја промовира малата сцена на Театар Комедија, а посебен акцент се става и на лицата со попреченост. Прв пат на оваа претстава ќе има титл на текстот за глувонемите лица, а со жолти ленти ќе бидат обележани холовите за лицата со оштетен вид да можат непречено да дојдат до малата сцена. За луѓе со хендикеп се приспособени и шалтерите на билетарницата како и шкафови од гардеробите. На големата сцена, пак, ќе бидат извадени неколку седишта за да се направи простор за инвалидски колички.

doni_dark_tkomedija

Повеќе...

Започна театарскиот фестивал за деца „Малиот принц“ во Штип

Со „Операта на шумските животни” во изведба на Македонската опера и балет, вчеравечер во Штип стартуваше петтото издание на детскиот театарски  фестивал „Малиот принц“.

maliot_princ_fest_shtip

Повеќе...

Новиот културен бран во Лешочкиот Манастир: „Креативни точки“ посветени на литературата и музиката

Заврши третото издание на културно - уметничката манифестација “Креативни точки”  во организација на Центарот за култура и културолошки студии во соработка со женскиот хор „Менада“ од Тетово, која се одржуваше на 22 и 23 септември во Лешочкиот манастир со поддршка на „Новиот културен бран“ и Министерството за култура. “Креативни точки”  годинава главниот акцент го ставија на литературата и музиката.

kreativni_plakat

Повеќе...

Македонија – Србија: Унапредување на одличната соработка

Во рамките на Третиот форум за културна соработка помеѓу Народна Република Кина и земјите на Централна и Источна Европа (16 + 1) што се одржа деновиве во НР Кина, министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски вчера оствари билатерална средба со  министерот за култура на Република Србија, Владан Вукосављевиќ.

bilateralka_kina_alagjozovski_minkultura_srbija_23_09_2017

Повеќе...

Новиот културен бран и во Ресен: „Пред уметноста сите сме исти“

Завчера во изложбениот салон „Куќата на Татарчеви“, во организација на Здружението „Хумана Преспа“ од Ресен како дел од Манифестацијата  „Нов културен бран“ на Министерството за култура, се отвори изложбата „Пред уметноста сите сме исти“, на која се изложени уметнички дела на уметници аматери од Ресен меѓу кои и на лица со посебни потреби.  Отворањето на изложбата беше повеќе од успешно и посетено од голем број граѓани на Ресен.  

humana_prespa_3

Повеќе...

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk