Новости

Објавен редизајнираниот Конкурс за Годишната програма во културата за 2018: Пошироки можности и поедноставен начин на аплицирање

На денешната прес-конференција во Даут-пашиниот амам во Скопје Министерството за култура го објави Конкурсот за Годишната програма за проекти од национален интерес во културата за 2018 година. „Моделот што сега го нудиме ќе излезе во пресрет на културната јавност која имаше забелешки на досегашните конкурси, и ќе отвори можности за рамноправен и децентрализиран пристап со кој ќе се покажат вистинските вредности во културата“, истакна министерот за култура, Роберт Алаѓозовски.
press_Konkurs_Godisna_programa_2018_30_sept_2017

Повеќе...

Железничката зграда во фокусот на проектот „Кога зградите би зборувале“

Утре и во недела во комлексот на Железничка зграда во Скопје ќе се одвива дебата и перформанс  „Кога зградите би зборувале“. Настанот започнува утре во 11 часот со панел-дискусија на која учествуваат гости од  градовите-партнери на проектот, Белград и Загреб, како и професори од Архитектонскиот факултет од Скопје. Во дискусијата се вклучени и тројца станари на зградата.

zeleznicka_mix

Повеќе...

Вечерва почнуваат 29-тите „Охридски староградски средби“

Вечерва во ЦК „Григор Прличев“ во Охрид, во 20 часот, ќе започне 29-тото издание на Фестивалот „Охридски староградски средби“. Учествуваат девет пејачки групи, ансамбли и културно-уметнички друштва од Македонија кои доаѓаат од Дебарца, Штип, Битола,Богданци, Прилеп и од градот - домаќин.


311548-ohridski-starogradski-sredbi-po-27.pat

Повеќе...

Женскиот младински хор при МКЦ вечерва со концерт во Прилеп

Вечерва во ЦК„Марко Цепенков“ во Прилеп во 20.30 часот ќе се одржи концерт насловен „45 години Женски младински хор - МКЦ“ Скопје. Диригент е Сашо Татарчевски. На програма се дела од светската хорска литература,но и од македонските класици Скаловски, Димчевски, К.Македонски, Прокопиев.

zenski_hor_mkc

Повеќе...

Новиот културен бран со македонска џез квечерина викендов во Струга

Во рамки на Манифестацијата „Нов културен бран“ на Министерството за култура, во сабота на 30 септември во струшкиот Центар за култура „Браќа Миладиновци“ ќе се одржи џез-настан, “Македонска џез квечерина”. Настапува проверената џез формација “ Сетстат” во комбинација со Мирко Попов. 

repetitor-i-sethstat-mirko-popov-i-andreas-hz-i-a-59

Повеќе...

Почнува 26-ти Меѓународен детски фолклорен фестивал „Оро без граници“

Денес на плоштадот Македонија во Скопје, во 18,30 часот, свечено ќе биде отворен најмасовниот Меѓународен детски фолклорен фестивал, „Оро без граници“.

oro_bez_granici

Повеќе...

Започнува 42-рото издание на Млад отворен театар

Вечерва во Младинскиот културен центар (МКЦ), со претставата „Нашето насилство, вашето насилство” на „Словенско младинско гледалишче“ од Љубљана, пооставена од познатиот  хрватски режисер Оливер Фрљиќ ќе се отвори годинешното 42-ро издание на  Младиот отворен театар (МОТ), што ќе трае до 4 октомври.

42MOT_posterWeb_1

Повеќе...

Новиот културен бран во Дебар со Поетски карван

Со поддршка од Министерството за култура, како дел од манифестацијата „Нов културен бран“, денес  (28 септември) во Домот на културата во Дебар, со почеток во 19 часот, ќе започне поетско - книжевната манифестација „Поетски карван“.

karvani-poetik-840x420

Повеќе...

Нов културен бран во Битола: ликовен перформанс „Културен натпревар меѓу мостовите упс“

Како дел од манифестацијата „Нов културен бран“, која се реализира се поддршка на Министерството за култура, денес (28 септември) во Битола ќе биде презентиран ликовниот перформанс во три чина од Игор Трајковски - Фоја. Перформансот е насловен „Културен натпревар меѓу мостовите  упс“ и е сплет на повеќе артистички делувања.

plakat_bitola_28_sept_2017

Повеќе...

Нов културен бран: ДПМ со поетска манифестација во чест на Конески во Небрегово

Друштвото на писателите на Македонија, во рамки на манифестацијата „Нов културен бран“ на Министерството за култура, утре напладне во спомен-куќата на Блаже Конески во селото Небрегово ќе ја одржи поетската манифестација „Во чест на Блаже Конески“. Поетското дружење е дел од кампањата за ревитализација на родната куќа на големиот македонски поет, книжевен научник и лингвист и е во програмата на ДПМ за одбележување на 70 годинишнината од формирањето на писателската асоцијација.
BISTA-NA-KONEVSKI-Custom_1

Повеќе...

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk