Новости

Седница на Советот за култура, Стратешкиот план, Годишната програма и културното наследство во фокусот

Вчера во просториите на Министерството за култура во Скопје се одржа 5. седница на Советот за култура, советодавно тело на министерот за култура на Република Македонија составено од истакнати културни работници и стручњаци од областа...

sovet_za_kultura_sednica_5_5_feb_2018_foto1

Повеќе...

Февруари со разновидна програма во културните институции во Скопје

Националните институции од областа на културата во Скопје и овој месец нудат повеќе културни настани што ќе го привлечат вниманието на посетителите. Разновидна програма се нуди во музеите, во МОБ, Македонската филхармонија, Кинотеката на Македонија и во Универзитетската библиотека „Св.Климент Охридски“...

filharmonija

Повеќе...

Се откочува постапката за полагање на лекторскиот испит

По четири години застој, се откочува постапката за полагање на лекторскиот испит, што беше оневозможена со досегашната регулатива за начинот на полагање донесена во 2013 година, истакна министерот Алаѓозовски на денешната прес конференција во Скопје. Министерот Алаѓозовски ја извести јавноста дека ја именуваше Комисијата за полагање на лекторски испит, во состав проф. д-р Искра Пановска – Димкова (претседател), проф. д-р Олгица Додевска – Михајловска (член) и проф. д-р Симон Саздов (член). Со овие и други постапки, Министерството започна со практично спроведување на измените на Законот за употреба на македонскиот јазик што стапија во сила на почетокот на оваа година. 

press_lektorski_5_feb_2018_foto_1

Повеќе...

Театарот за деца и младинци ќе одбележи две децении од „Убавицата и ѕверот“

Театарот за деца и младинци (ТДМ) утре, на 6 февруари 2018 година ќе одбележи 20 години активно играње на „Убавицата и ѕверот“, која е рекордно најиграна претстава во Македонија. На прославата ќе биде поставена ретроспективна изложба за оваа претстава и за 20-те години од вселувањето на ансамблот во сегашниот простор...

ubavicata_i_zverot

Повеќе...

Театрите во Скопје во февруари: Претстави секој ден, атрактивен репертоар

Репертоарот на театарските куќи во главниот град во февруари продолжува со несмален интензитет со изведба на интересни и атрактивни претстави речиси во сите денови од месецот. Погледнете што се нуди месецов на сцените на МНТ, Драмски театар, Албанскиот и Турскиот театар, ТДМ и Театар Комедија...

teatar

Повеќе...

Во Кинотека на Македонија проекција на филм од Љупчо Тозија

На 6 февруари (вторник) со почеток во 20:00 ч. во Кинотеката на Македонија ќе биде прикажан документарниот филм „Копнеж по глина“ (1998, 15 мин.) во режија на неодамна починатиот Љупчо Тозија...

esenska_kolonija_film_tozija_5_feb_2018

Повеќе...

IN MEMORIAM: Почина истакнатиот албанолог Ремзи Несими

Вчеравечер (3 февруари 2018) во Скопје, почина истакнатиот албанолог, лингвист, професор и истражувач проф. д-р Ремзи Несими...

remzi_nesimi

Повеќе...

146 години од раѓањето на Гоце Делчев, владина делегација му оддаде почит на големиот македонски револуционер

Во рамки на одбележување на 146 годишнината од раѓањето на националниот херој и револуционер, Гоце Делчев, владина делегација предводена од заменик - претседателка на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, заменик министерот за култура, Владимир Лазовски и заменик министерот за информатичко општество и администрација, Александар Бајдевски денеска оддадоа почит и положија свежо цвеќе на вечното почивалиште на Гоце Делчев во црквата Свети Спас во Скопје...

sekerinska_lazovski_delcev_4_feb_2018

Повеќе...

Алаѓозовски во Курбиново: Пропаѓањето на „Св. Ѓорѓи“ запрено, интензивни активности за заштита

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски денес одржа прес конференција пред црквата Св.Ѓорѓи во с.Курбиново, при што ја извести јавноста дека долгогодишното пропаѓање на црквата, која датира од XII век, е запрено. По повеќегодишен  застој, пропусти па и нестручност во реставрацијата, министерот Алаѓозовски најави интензивен процес на стручна, внимателна и одговорна грижа за оваа наша значајна знаменитост...

kurbinovo_3_feb_2018_foto_1

Повеќе...

Алаѓозовски на основачкиот состанок на Комисијата за Охридскиот регион: Посветеност за решавање на наталожените проблеми

Денес во Клубот на пратеници во Скопје се одржа основачкиот состанок на Комисијата за управување со светското природно и културно наследство во Охридскиот регион. „Свесни сме за алармантната состојба на Охридскиот регион, кој поради долгогодишната негрижа може да стане дел од Листата на градови во опасност на УНЕСКО“, предупреди министерот Алаѓозовски во неговото обраќање, осврнувајќи се на активностите кои се преземаат за решавање на предизвиците...  

UNESCO_Komisija_Ohridski_region__1_feb_2018_foto1

Повеќе...

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia