Новости

Министерот Алаѓозовски вечерва ќе промовира 4 нови галериски простори во Завод и Музеј Битола

По повод државниот празник 11 Октомври, вечерва во НУ Завод и Музеј - Битола ќе се одржи свеченост, на која ќе бидат отворени четири нови галериски простори. На промоцијата на новите проекти на оваа национална установа, кои се поддржани од Министерството за култура, ќе говори министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски.

IKONI_IZLOZBA

Повеќе...

Нов културен бран: Денес во Куманово пристигнува Поетскиот карван

Центарот за култура во Куманово денеска (7.10.2017) од 18 часот ќе биде домаќин на поетско-книжевната манифестација „Поетски карван“ во чии рамки поетите од повеќе градови во државава кои творат на албански јазик ќе ги разменат своите литературни и поетски искуства. 

karvani_poetik

Повеќе...

Конференција на Иницијативата „16 + 1“ во Охрид посветена на улогата на човечкиот капитал

Претставници на Министерството за култура на Република Македонија учествуваат на третата Конференција на Народна Република Кина и земјите од Централна и Источна Европа на тема „Улогата на човечкиот капитал во иницијативата – Еден појас, еден пат”, која што започна вчера во Охрид.

todorce_tasevski_konferencija_16_plus_1_ohrid_6_oktomvri_2017

Повеќе...

Шест претстави на 10-тото издание на „Панфиз 2017“

Од денес до 10 октомври во Македонскиот народен театар ќе се одвива 10-тиот Интернационален фестивал на пантомима и физички театар „Панфиз“. Учествуваат 6 претстави, кои ќе се играат на малата сцена, а доаѓаат од Франција, Германија, Романија, Бугарија и од Србија.

panfiz

Повеќе...

Полска и Македонија со конкретни чекори за унапредување на културната соработка

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски вчера оствари средба со амбасадорот на Република Полска во нашата земја, Јацек Мултановски, придружуван од отец Јан Сохоњ и отец Кшиштоф Ниедаутовски, свештеници на Католичката црква коишто се мошне активни организатори на општествениот и културниот живот на Гдањск.
polski_ambasador_6_okt_2017

Повеќе...

Македонија и Иран со заеднички заложби за подобра културна соработка

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски денес оствари средба со амбасадорот на Исламската Република Иран во нашата земја, Хоссеин Карими.

sredba_iranski_ambasador_6_okt_2017

Повеќе...

Нов културен бран: Во Прилеп одбележување на 60 години ликовно творештво во Центарот за современа уметност

Денес (6 октомври 2017) во НУЦК  „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе биде отворена ретроспективната изложба „60 Интернационална сликарска колонија, ликовното творештво во ЦСЛУ-Прилеп“, додека во Градската библиотека „Борка Талески“ ќе се одржи панел-дискусијата „ 60 години ликовно творештво,  ЦСЛУ-Прилеп, предизвици и иднина“. Настаните се одржуваат со поддршка на Новиот културен бран на Министерството за култура на Република Македонија. 
NKB_60god_CSLU_Prilep_6_okt_2017

Повеќе...

Нов културен бран: Изложба-инсталација „Дијалог во рамка“ вечерва во Олд скул кафе

Вечерва, во рамки на Манифестацијата „Нов културен бран" на Министерството за култура, ќе биде отворена изложбата-инсталација „Дијалог во рамка", на Владимир Лукаш. Цртежите се придружени со текстови од 13 македонски авторки од најновата генерација, по избор на Драгана Евтимова.

NKB_lukash_old_skul_6_okt_2017

Повеќе...

Нов културен бран: Сетстет и Мирко Попов вечерва во Кино Култура

Во рамки на Манифестацијата „Нов културен бран“ на Министерството за култура, вечерва во Кино Култура во Скопје се одржува концерт на џез составот Сетстет во соработка со Мирко Пoпов.

nkb_sethstat_popov-620x3501

Повеќе...

Започна тридневна меѓународна конференција на археолозите за Кокино

Од денеска во Старо Нагоричане започна тридневната археолошка меѓународна научна конференција „Кокино-Дар на боговите“, на која учествуваат 33 истражувачи од повеќе земји од светот.


kokinooo

Повеќе...

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk