Новости

Свечен прием за делегатите на Генералното собрание на Европската алијанса на композитори

011_EAK_649x400Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска синоќа во Музејот на македонската борба се обрати на свеченоста по повод започнувањето на Генералното собрание на Европската алијанса на композитори, чиј домаќин, од 28 до 30 септември, е Сојузот на композиторите на Македонија ...

Повеќе...

Средба на министерката Канческа-Милевска со амбасадорот на Белорусија

012_min_640x400_naslovnaМинистерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска оствари работна средба со амбасадорот на Република Белорусија во Србија, Владимир Чушев, кој е надлежен и за Република Македонија ...

Повеќе...

Уметнички дела од 54 автори избрани на првиот конкурс за откуп

01_otkup_640x400Дела од 54 македонски автори се избрани на првиот Конкурс за откуп на уметнички дела што го објави Министерството за култура кон крајот на 2013 година ...

Повеќе...

Потпишан Договор за соработка во културата меѓу Владата на Република Македонија и Владата на Кралството Мароко

08_amb__Maroko_640x400Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска и амбасадорката на Кралството Мароко за Македонија, со седиште во Софија, Латифа Акарбах, денеска потпишаа Договор за соработка во културата меѓу Владата на Република Македонија и Владата на Кралството Мароко ...

Повеќе...

Завршија Деновите на македонската култура во Австрија

004_Viena_11_640x400

По повод одбележувањето на 20 години дипломатски односи меѓу Македонија и Австрија, во изминатите неколку денови, со поддршка на Министерството за култура, во австриската престолнина беа организирани „Денови на македонската култура“ ...

Повеќе...

Современата македонска ликовна уметност претставена во Виена

Viena_02_640x400Изложбата претставува уште една значајна презентација на македонското културно и духовно богатство ...

Повеќе...

Отворено 39. издание на МОТ

_2014_3_640x400Со култниот бродвејски мјузикл „Ла МаМа кантата“ на авангардниот њујоршки театар „Ла МаМа“ од Њујорк, започна 39-то издание на меѓународниот фестивал „Млад отворен театар“ ...

Повеќе...

Бурен аплауз за актерите на Драмскиот театар во Виена

dramski_vo_viena_11

Со бурен аплауз и со овации беа испратени актерите на Драмскиот театар, кои синоќа во престижниот театар „Акцент“ во Виена, со претставата „Последните Македонци“ во режија на Сашо Миленковски, ја отворија манифестацијата „Денови на македонската култура во Австрија“, која се одржува во рамките на прославата на 20-годишнината од дипломатските односи меѓу Република Македонија и Република Австрија ... 

Повеќе...

Копродукциска претстава на МНТ и на театар од Полска за децата-бегалци од Eгејска Македонија

sredba_so_polski_ambasador_7_640x400_naslovna

Институциите ќе потпишат двегодишен договор за соработка во копродукцијата, а по тој повод, нивните директори денеска беа примени од министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, во присуство на полскиот амбасадор во земјава Јацек Мултановски ...

Повеќе...

Иконата „Ангелот од Курбиново" за тројцата добитници на наградите на "Браќа Манаки"

029_manaki_640x400Пред свеченото доделување на наградите, на коктелот во хотелот „Епинал“, на ѕвездата на фестивалот, Жулиет Бинош, директорката на Фестивалот, Лабина Митевска, и’ подари, во името на Министерството за култура и министерката Канческа-Милевска, иконата Ангелот од Курбиново, а директорот на Агенцијата за филм на Република Македонија, Дарко Башески, на актерката и’ подари ѓердан со македонски рубин.

Повеќе...

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia