Новости

Дуке Бојаџиев и Филхармонијата ќе настапат и во „Карнеги хол“ во Њујорк

03_rabotna_sredba_so_Duke_Bojadziev_640400Во втората половина од годинава Бојаџиев и Камерниот оркестар на Македонската филхармонија ќе настапат во престижниот „Карнеги хол“ во Њујорк во рамките на Денови на македонската култура во центарот на светот ...

Повеќе...

Владите на Република Македoнија и на Република Србија денеска во Скопје одржаa заедничка седница

zamenik_min_za_kultura_2a640На заедничката седница беа разгледани повеќе прашања од билатерален интерес, а беа  потпишани и неколку меѓувладини договори...

Повеќе...

Реставрирана фасада на објект од староградска архитектура во Кичево

01_640c_KicevoОбјектот е изграден во 1934 година и имал различни намени. Во минатото бил затвор и болница, а со денационализацијата, денес е семејна куќа ...

Повеќе...

Нова висококвалитетна опрема за дигитализацијата на книжниот фонд во НУБ

05_Nub_rabotna_sredba_640x400Министерката за култура при денешната посета на НУБ ја разгледа новата опрема и изјави дека со овој проект се гарантира сигурност на вредното книжевно богатство и негова заштита од забот на времето ... 

Повеќе...

Стрип-уметноста во подем, промовирани десет изданија

04_press-strip_novi_naslovi_640X400Стрипот во Македонија успеа да се избори за своето заслужено место и да го пронајде вистинскиот пат до својата публика како уметност на текстуално-ликовниот израз. Денеска стрипот ги достигнува највисоките граници на медиумската креативност ...

Повеќе...

Македонска опера на сцената на МОБ

zmejovata_nevesta_640x400Министерката за култура Елизабета Канческа–Милевска во Македонската опера и балет присуствуваше на премиерата на македонското оперско дело „Змејовата невеста“ ...

Повеќе...

Промовиран првиот Словачко-македонски речник

07_recnik_640x400Лексикографскиот труд ќе ги продлабочи културните врски меѓу двата народа, ќе поттикне и ќе инспирира соработка и комуникација ...

Повеќе...

Реконструирано киното во Делчево

05_razgleduvanje_na_kino_salata_640x400Изминатата година со поддршка од Министерството за култура, киносалата е целосно реконструирана. Претходно, за потребите на киносалата во Делчево беше обезбедена и нова дигитална филмска опрема, како и нов дигитален проектор ...

Повеќе...

Македонскaта оперa „Змејовата невеста“ премиерно на 7 февруари во МОБ

opera_1640x400Операта „Змејовата невеста“ е една од поголемите музичко-сценски форми која е поддржана од Министерството за култура во насока на поттикнување на домашното творештво и создавање дела од различни жанрови и за различни музички формации ...

Повеќе...

Меморандум за соработка меѓу Министерството за култура и Филозофскиот факултет

02_memorandum_za_sorabotka_640x400Меморандумот предвидува размена на знаења и искуства, подобрување на теоретската и практичната настава

Повеќе...

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia