Асаф Адеми: Новиот театар и библиотека во Тетово меѓу најмодерните објекти за потребите на културата во земјата

Министерот за култура Асаф Адеми денес направи увид во состојбите со изградбата на новиот повеќефункционален објект на теaтaрот и библиотеката во Тетово. Се работи за еден од објектите што се капитални инвестиции од областа на Министерството за култура ...

minister_nastan-001

Министерот Адеми беше информиран за текот и застојот во градбата на повеќефункционалниот објект, кој започна да се гради во 2014 година.

Тој објасни дека се надминуваат сите правни пречки, и дека по завршувањето на надворешноста очекува оти следната година ќе биде објавен и повикот за внатрешно уредување на овој објект, но како што рече Адеми, тоа ќе бара повеќегодишно последователно финансирање за, на крајот, тоа да биде еден од најмодерните објекти наменети за потребите на културата во земјава.

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia