Директорот на турската фондација „Маариф“ во посета на министерот Адеми

Директорот на  турската фондацијата „Маариф“ (ТФМ) за Македонија, г.Мустафа Диллиоглу денеска беше во официјална посета на министерот за култура на Република Македонија, Асаф Адеми ...

MARIFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF
Директорот Диллиоглу го информираше министерот Адеми за активностите во областа на образованието што ги презема  Maarif  International Schools, чиј дел е „Маариф“ во Македонија.

„Маариф“ е образовна турска фондација која ќе започне со образовна настава во претшколско, основно и средно образование во  учебната година 2018-2019 во школа во Тетово.

Министерот Адеми и г. Диллиоглу говореа за  конкретни активности за за унапредување на  традиционално добрите односи во областа на културата помеѓу Македонија и Турција.

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia