Амбасадорот на Унгарија, во посета на министерот Адеми

Амбасадорот на Република Унгарија, Ласло Дукс, денеска го посети министерот за култура на Република Македонија, Асаф Адеми ...

ungarski_ambasador_1-001

На срдечната средба, двајцата соговорници разговараа за досегашните квалитетни односи на двете земји во областа на културата, како и за идните чекори за натамошно унапредување на односите и за градење на заедничка европска перспектива.

Министерот Адеми и амбасадорот Дукс, разменија идеи  за градење општества кои се отворени за негување на култура на различностите, која во исто време ги шири и ги зацврстува односите меѓу сите граѓани во двете земји, со традиционално пријателски односи.

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia