Министерот Адеми се сретна со амбасадорката на Турција, Тулин Еркал Кара

Министерот за култура, Асаф Адеми денеска оствари работна средба со амбасадорката на Република Турција во Република Македонија, Тулин Еркал Кара ...

turski_ambasador-001

Во срдечна и пријателска атмосфера, амбасадорката Еркал Кара изрази искрени честитки до министерот Адеми за неговото стапување на функцијата, министер за култура и му посака успешен мандат.

Двајцата соговорници ги потврдија традиционално добрите  културни врски што постојат меѓу двете земји, како и постојаните заложби на двете страни за нивно унапредување. Министерот Адеми и нејзината екселенција Еркан Кара ги споделија заедничките политики за унапредување  и афирмација на културните вредности на сите етнички заедници во двете пријателски земји.

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia