Омер Калеши стана почесен член на МАНУ

Светски познатиот уметник со македонско потекло, Омер Калеши на последното Изборно собрание на Македонската академија на науките и уметностите, одржано во средата  е избран за почесен член на Академијата ...

Omer-Kaleshi111

Калеши е уметник со македонско потекло од татко Албанец и мајка Македонка.  Тој е роден во кичевското село Србица во 1932 година, кој во раните свои години емигрирал во Турција, каде што во Истанбул студирал на Ликовната академија.

Во средината на 60-тите години на минатиот век се сели во Париз каде што и денес живее создавајќи дела кои се изложувани низ целиот свет.

За дописен член на МАНУ е избран проф. д-р  Блажо Боев, а за член на Академијата  надвор од работниот состав е избран академик Владимир Костиќ.

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia