Балетот „Ла ла ла!“ вечерва на сцената на МОБ

На сцената на Македонската опера и балет вечерва (петок, 9 февруари) со почеток во 20 часот ќе биде изведена балетската претстава „Ла ла ла!“, во кореографија на Саша Евтимова...

lalala_ob_9_feb_2018

Премиерата на ова балетско дело беше минатата година на фестивалот „Скопско лето“, а со него авторката одбележа десет години кореографска дејност. Подлога на балетот се евергрини на музика од Драган Ѓаконовски-Шпато, Тодор Бојаџиев, Димитар Масевски и Дуке Бојаџиев.

„Ова е претстава за едно убаво време и за едно Скопје за кое понекогаш можеби сите мечтаеме. Музиката предизвикува толку многу чувства во нас, спомени, копнежи, мечти, носталгија, работи поврзани со нашето минато. Само таа музика може да ги врати спомените, да ги склопи како сложувалка и напише една страница во книгата на нашиот живот“, истакна Евтимова лани пред премиерата на балетот.

На репертоарот на МОБ утревечер (10 февруари) е балетската претстава – „Шехерезада“ на Николај Римски Корсаков, во кореографија на Михаил Крапивин од Русија со првична постановка на Михаил Фокин. Ќе настапи балетскиот ансамбл и оркестарот на МОБ под диригентство на  Бисера Чадловска. 

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia