Новиот културен бран во Битола: Денес пристигнува Поетскиот карван

Музејот на азбуката во Битола денес од 16:30 часот ќе биде домаќин на изложби, песни и музички изведби, дел од "Поетскиот караван" кој посети неколку градови на Македонија со поддршка на Манифестацијата "Нов културен бран" на Министерството за култура на Република Македонија Македонија.

poetski_karvan_bitola_12_okt_2017

Настанот на "Поетскиот караван" во Битола ќе го отвори претседателот на Друштвото на писателите „Енеум“, Зејнепе Алили Реџепи, а на настанот ќе бидат претставени дела на албански поети од Македонија, придружени со интерпретација на уметницата Маргарита Џепа.

Меѓу другото, ќе се доделат плакети и благодарници за поетите на "Поетскиот караван", а настанот ќе заврши со ансамблот "Ларго Молто" и изведби на различни дела од композиторот Фатос Лумани.

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia