Новости

Широк и конструктивен придонес на уметниците и културните работници на расправата за нацрт-стратегијата за културен развој 2018-2022

Над сто и педесет претставници на националните и јавните институции и установи од културата, на професионални здруженија и граѓански организации, продуценти, издавачи, промотори и други субјекти од независната сцена, како и повеќе самостојни уметници учествуваа денеска на втората јавна расправа за нацрт-стратегијата за културен развој во Република Македонија во периодот 2018-2022, што ја организираше Министерството за култура во Музејот на современа уметност во Скопје.

rasprava_strategija_18_okt_2017_foto_1

Повеќе...

Утре во МСУ јавна расправа за нацрт-стратегијата за културен развој 2018-2022

Утре (18 октомври) од 10 часот во Музејот на современа уметност во Скопје, Министерството за култура на Република Македонија организира јавна расправа за нацрт – стратегијата за културен развој 2018 – 2022.
logo_-_MK1

Повеќе...

Македонската филхармонија ја отвора сезоната на 25 октомври

На прес-конференцијата одржана денес, в.д. директорот на Македонската филхармонија, Виктор Илиески најави дека сезоната, со мало доцнење поради техничките подготовки на новиот објект, ќе започне на 25 октомври со концертот насловен „Нов почеток“. Диригент ќе биде маестро Борјан Цанев, а солист на пијано Дино Имери кој ќе  изведе еден од најпопуларните концерти за клавир и оркестар од Чајковски бр. 1.

filharmonija_pres_otvoranje_sezona_17_okt_2017

Повеќе...

IN MEMORIAM: Почина примабалерината во пензија Јагода Сланева

Денеска во Скопје на 68 годишна возраст почина примабалерината во пензија и кореографка Јагода Сланева, соопшти Македонската опера и балет.

jagoda-slaneva_-_in_memoriam

Повеќе...

Утревечер балетска премиера во МОБ

Балетски триптих, во кој првите две претстави „Агонија на срцето“ и „Софа“ се во кореографија на светски познатиот кореограф Ицик Галили од Израел, а третата е обнова на претставата „Песна над песните“ во кореографија на Сташа Зуровац од Хрватска, утревечер ќе биде изведен премиерно на сцената на Македонската опера и балет, а репризата е на 24 октомври. Во „Агонија на срцето“ и „Софа“ музиката е на Том Вејтс и Филип Глас, а во „Песна над песните“ музиката е на Марјан Нечак.

mob_premiera_17_okt_2017

Повеќе...

Нов културен бран: Свита за флејта и џез трио во Штип, Свети Николе и Велес

Во рамки на Манифестацијата „Нов културен бран“, која се реализира со поддршка на Министерството за култура, музичкиот состав  насловен како „The quartet “ на 17 октомври во Штип ќе одржи концерт насловен „Свита за флејта и џез пијано трио“, на кој ќе бидат изведувани дела од францускиот џез пијанист и композитор Клод Болинг. На 18 октомври квартетот ќе се претстави во Свети Николе, а на 30 октомври популарните свити ќе бидат изведени и пред публиката во Велес.

NKB_jazz_quartet

Повеќе...

Македонија со активно и успешно претставување на Саемот на книгата во Франкфурт

Денес на Саемот на книга во Франкфурт се одвиваа повеќе активности, во кои учествуваа македонските издавачи и делегацијата на Министерството за култура предводена од министерот Роберт Алаѓозовски. На дебатата на тема „Преку  границите: предизвиците за меѓународна промоција на литературата на ‘малите јазици’“ организирана на Македонската асоцијација на издавачи, се разви дискусија за начините на подобра соработка и претставување на помалите земји и јазици на меѓународната книжевна сцена.

SaemFrankfurt_2017-10-14_General_Foto1

Повеќе...

Саем на книгата во Франкфурт: Значајни средби и нови можности за македонската книга

Делегацијата на Министерството за култура на Република Македонија предводена од министерот Роберт Алаѓозовски остварува богата и успешна агенда на најпрестижниот светски книжевен настан, Саемот на книгата што се одржува деновиве во Франкфурт, Германија. Остварени се значајни средби со високи раководители за меѓународна соработка и со директорот на Саемот, Јурген Бос, како и со повеќе меѓународни издавачи. Освен тоа, успешно беа завршени преговорите за формално членство на Македонија во Европската мрежа за литература и книги Традуки.  

Alagjozovski-Bos_Frankfurt_14_okt_2014

Повеќе...

Министерот Алаѓозовски на Саемот на книгата во Франкфурт

Делегација од Министерството за култура на Република Македонија предводена од министерот за култура, Роберт Алаѓозовски од денеска е на работна посета на  Саемот на книгата во Франкфурт, најзначаен меѓународен книжевен настан што на едно место ги обединува светските авторитети во издавачката дејност.

frankfurt_saem_foto

Повеќе...

Започнува Фестивалот на античка драма „Стоби“ во Велес

Вечерва во Народниот театар во Велес започнува шеснаесеттото издание на Фестивалот на античка драма „Стоби“. Ќе бидат изведени  осум претстави, од кои шест ќе конкурираат за награди.

stobi-festival-za-antichka-drama

Повеќе...

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk