Интервју

Интервју на министерот за култура на РМ, Елизабета Канческа-Милевска за кинеското радио „Интернационал“. Пекинг 17.11.2011 Интервју на министерот за култура на РМ, Елизабета Канческа-Милевска за кинеското радио „Интернационал“. Пекинг 17.11.2011

Прочитајте го целото интервју

Гостување на министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска во Журнал на ТВ Сител

gostuvanje_sitel

Повеќе...

Интервју со министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска за ,,ВЕСТ''

ministerka_intervju_vest

,,Личност сум кај која преовладуваат човечноста, почитта спрема другиот, соработниците, пријателите или спрема она што го работам и со оние луѓе со кои сум опкружена. Во секој случај, карактер што го поседувам и кој не се менува. Таква сум била и така сум и сега.''

Превземете го целото интервју во PDF формат.

Времето ќе ги потврди вредноста и значењето на моите заложби

ТЕА МОДЕРНА

,,За мене, ова е многу одговорна фунција. Ја вршам чесно и посветено, со многу енергија и, пред се, со голема почит кон сите уметници.''

intervju-tea

Превземете го целото интервју во PDF формат.

Немам причина за оставка

„ФОРУМ“  /12 ноември 2010 /

Како министер за култура ја презедов одговорноста да ја реализирам програмата на владата и на Министерството за култура...

Превземете го целото интервју во PDF формат.

Не се оптоварувам со тоа што за мојата работа мисли Ивановски, туку што мислат граѓаните

Не се оптоварувам со тоа што за мојата работа мисли Ивановски, туку што мислат граѓаните

Овие денови слушам дека Антикорупциската комисија доставила барање и дека Министерството не се јавува на тие барања итн. До овој момент воопшто немам добиено допис од страна на Антикорупциска. Со задоволство чекам барање од нивна страна и јас нема да го чекам рокот од 10-15 дена

Повеќе...

Кај и да си, за Бадник дома да си

Kan_Mil__320Министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, зборува за празниците, за традицијата и за својата карактеристика на воркохоличар

Повеќе...

Треба да се ослободиме од каприците на дневната политика

КАПИТАЛ / 5.1.2011 /СРЕДА

Министерот за култура, Елизабета Канческа–Милевска, важи за еден од поистурените „играчи“ во Владата на премиерот Никола Груевски. Изминатата година беше во нејзин знак, и во позитивна и во негативна смисла, бидејќи активностите на Канческа-Милевска ја поделија јавноста со дел од проектите „Скопје 2014“, случаите како „Патриотска метла“...

Повеќе...

Жените го вртат светот па и културата во Македонија

LIFE / ДЕКЕМВРИ/

Верувале или не, но културата и уметноста во Македонија зависат од нивното височество – дамите. Случајност, коинциденција илипак, можеби испланираност.

Повеќе...

Со деновите на македонската култура интензивно го промовираме македонското културно богатство

Македонско сонце

Мислам дека во овој период културата се злоупотреби во политички цели, што не е во ред. Навистина треба нешто што е благородно и што во интерес на развојот на културниот живот на Република Македонија.

Повеќе...

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia