Интервју

Алаѓозовски: „Да обезбедиме културна демократија во Македонија!“

alagjozovski_rok_tribina

На трибината „Rock’n’Roll-от како Soundtrack за новото Министерство за култура на  Македонија“, што се одржa на 6 јуни 2017 во Џебното кино на Младинскиот културен центар во Скопје, министерот за култура Роберт Алаѓозовски најави нова стратегија за развој на културата и нов акциски план.

Во неговото обраќање, министерот ги повика претставниците на музичката алтернативна и рок сцена да се здружат што поскоро и да се договорат околу нивните приоритетни потреби.

Погледнете го обраќањето на министерот на трибината, кое го пренесуваше во живо Цивил Медиа:

Интервју на министерот Роберт Алаѓозовски за Press24

Во првото интервју за Прес24, Алаѓозовски посочува дека неговата идеја е преку поддршката на голем број проекти и организации, на проекти кои вклучуваат учество на публика, развој на публика, едукација на публика, преку проекти кои се случуваат надвор од тесниот центар да им овозможи на што поголем број граѓани да искусат и да се едуцираат за култура. Тој концепт тој го нарекува „Културна демократија за доближување на културата до секој граѓанин“.

robert2_Press24


Целосното интервју со министерот за култура, Алаѓозовски можете да го прочитате на следнот линк:

http://press24.mk/robert-alagjozovski-sharenata-fasada-na-ministerstvoto-kje-ostane-kako-delo-na-slobodniot-duh 

Разговор со министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска во емисијата „ФОКУС“ на ТВ Телеканал 1

telekanal_1__640Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска - Помагањето на локалните културни настани е врвен приоритет на Министерството кое ќе продолжи да ги поддржува проектите на Центарот за култура „Антон Панов“

Повеќе...

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска за проектите и Годишната програма во „Јади бурек“ на Сител телевизија

jadi_burek-1

Разговор со министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска во емисијата „Јади бурек“ на Сител телевизија 

Повеќе...

Круг со Марјан Николовски


logo_sradio_slob_makedonijaРазговор за Радио Слободна Македонија со министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска

Повеќе...

Македонија доби најсовремен Археолошки музеј

logo_2

КАНАЛ 5 ексклузивно во новиот музеј

Повеќе...

„ВЕЧЕР“ - Археолошкиот музеј во Скопје денес ги отвора портите

logo_vecer_1

Аргументирано сведоштво

за македонската историја пред светот!

Повеќе...

Многу вложуваме во културата и уметноста, очекуваме резултати од сите

Интервју за Вечер

logo_vecer_1_200


EKM_2_vecer_640Повеќе новини отколку во сите години наназад се поместени во новиот Конкурс за финансирање проекти од национален интерес во културата, кој беше објавен деновиве. Тоа е поводот за разговор со министерката за култура Канческа-Милевска која за ВЕЧЕР објаснува дел од измените во најголемиот конкурс од областа на културата во Македонија

Повеќе...

Интервју за Дневник

min_kult_Elizabeta_Kanceska-Milevska_3Aalogo_dnevnik_200

Интервју: МНТ ќе прави светски фестивал, македонската книга се враќа на саемите

Генерално, иако е зголемен буџетот, не треба да се очекува дека ќе имаме многу повеќе проекти од лани, туку единствено значи дека ќе имаме извонредно квалитетни. Избраните проекти на институции, поединци, здруженија треба да носат бенефит за дејноста, односно институцијата, а со тоа и за културата на земјава

Повеќе...

Интервју за Утрински весник

01_Elizabeta_kanceska-Milevska_2a-320

Интервју: Не сме поврзани со општина Центар за „Скопје 2014“

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска тврди дека досега официјално не се сретнала со грчки министер за култура, но и дека од УНЕСКО, чија мисија доаѓа во декември, досега не стигнале негативни реакции за Охрид...

Повеќе...

kultura_logo_2

oglas

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanecarheoloski-vesnik

exploring-macedonia

macefdrr     

 cultema_logo    msu_logo_mk