Саем на книга во Техеран, можност за регистрација на странски издавачи

Меѓународниот саем на книгата во Техеран се одржува на почетокот од мај секоја година. Културниот настан се претвори во значаен, книжен саем на Блискиот Исток и Азија 30 изданија по ред. Милиони посетители секојдневно го разгледуваат саемот, вклучувајќи илјадници студенти, научници и нивните семејства. Настанот во моментов служи како најзначаен културен настан во Иран...

saem_na_kniga_teheran

Просечно 2.500 домашни и 600 странски издавачи учествуваат на овој значаен настан. Странските издавачи ги нудат своите материјали на англиски или арапски, но исто така се достапни и наслови на француски, германски, кинески, корејски или јапонски. Издавачите кои учествуваа на 29-тото издание на саемот за книга во мај 2016 година, претставуваа повеќе од 19 земји. Саемот се одржа на површина од 120 илјади квадратни метри и траеше 10 дена.

Регистрација на Tehran International Book Fair

Странските издавачи кои се подготвени да се приклучат на следното издание на Меѓународниот саем на книгата во Техеран, се поканети да го посетат павиљонот во Иран на Саем на книгата за регистрација или на друг начин да се регистрираат директно преку веб-страницата на настанот достапен преку https://www.tibf.ir/en

ВАЖНО: За сите дополнителни информации, како и за асистенција за пријавување на Саемот, Амбасадата на Исламската Република Иран во Скопје е достапна на телефонскиот број (02) 3051759 и на електронската пошта -   Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia