Министерот за култура Исмаили се сретна со бугарскиот амбасадор во нашата земја, Ангел Ангелов

Министерот за култура Исмаили се сретна со бугарскиот амбасадор во нашата земја, Ангел Ангелов

Министерот за култура Хусни Исмаили денеска оствари работна средба со амбасадорот на Република Бугарија во Република Северна Македонија, Ангел Ангелов. Соговорниците констатираа дека културните врски меѓу двете соседни земји имаат традиционален карактер и се...
Свечено отворено 40. издание на Фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола

Свечено отворено 40. издание на Фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола

Синоќа во Битола на свечен начин беше отворено 40. јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“. Во преполната сала, во присуство на многубројни гости од светот на кинематографијата, се обрати и министерот за култура Хусни...
Министерот за култура Хусни Исмаили во работна посета на институциите од областа на културата во Битола

Министерот за култура Хусни Исмаили во работна посета на институциите од областа на културата во Битола

Министерот за култура Хусни Имаили престојуваше во  Битола каде што  оствари работна посета на институции од областа на културата. Министерот за култура при посетата на: Универзитетската библиотека „Свети Климент Охридски“; Народниот театар; Центарот за култура;...
Отворена изложба „Борби и страдaње – полските граѓани за време на Втората светска војна“

Отворена изложба „Борби и страдaње – полските граѓани за време на Втората светска војна“

Вчера во Скопје беше отворена на изложбата насловена „Борба и страдање – полските граѓани за време на Втората светска војна“ организирана од Амбасадата на Република Полска во Скопје. Изложбата е подготвена од Министерство за надворешни работи на Полска и Музејот на...
Звуците на чаршијата“ од 16 до 18 септември во Скопје

Звуците на чаршијата“ од 16 до 18 септември во Скопје

Традиционалната манифестација „Звуците на чаршијата“ ќе се одржи во старото градско јадро на Старата скопска чаршија на 16, 17 и 18 септември (понеделник, вторник и среда). Целта на манифестацијата е да ја заживее чаршијата преку концерти од сите жанрови, перформанси,...
Министерот за култура Исмаили го отвори научниот симпозиум „Рударство и археологија“

Министерот за култура Исмаили го отвори научниот симпозиум „Рударство и археологија“

Министерот за култура Хусни Исмаили, синоќа во Штип се обрати на отворањето на меѓународниот научен симпозиум „Рударство и археологија“, чиј домаќин  е Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј Штип. Во присуство на бројни гости, министерот за култура...
Министерот за култура Исмаили во работна посета на Штип

Министерот за култура Исмаили во работна посета на Штип

Министерот за култура Хусни Исмаили беше во работна посета на Штип каде направи увид во проектите кои се реализираат со поддршка на Министерството за култура. Министерот за култура Исмаили при посетата на НУ Завод за заштита на спомениците на културата и музеј Штип се...
Претстави,перформанси, концерти и работилници на годинешниот МОТ

Претстави,перформанси, концерти и работилници на годинешниот МОТ

Овогодишниот Млад отворен театат (МОТ) ќе понуди вкупно 21 претстава и перформанси, два концерти, работилници и промоции. МОТ го слави својот 44 роденден, започнува на 13 и ќе трае се до 21 септември. Фестивалот ќе се одвива на повеќе сцени од кои две во МКЦ Скопје,...
Министерот за култура Хусни Исмаили се обрати на отворањето на четвртото издание на Тетовскиот џез-фестивал

Министерот за култура Хусни Исмаили се обрати на отворањето на четвртото издание на Тетовскиот џез-фестивал

Министерот за култура Хусни Исмаили синоќа (11 септември) во Центарот за култура во Тетово присуствуваше на отворањето на четвртото издание на Тетовскиот џез-фестивал. Во своето кусо поздравно обраќање пред присутните, министерот за култура Исмаили истакна дека...
Министерот Хусни Исмаили го посети Музејот на Северна Македонија

Министерот Хусни Исмаили го посети Музејот на Северна Македонија

Денеска, министерот за култура Хусни Исмаили беше во работна посета на Музејот на Северна Македонија.   На средбата со директорот на Музејот, Гордан Николов, министерот Исмаили беше запознаен со актуелните активности на оваа национална установа, како и со проектите на...